Díky polévce dostaneme do těla nejen živiny, ale i více vody. V létě nás osvěží lehké, zeleninové polévky, a v zimě zahřejí hutnější, třeba luštěninové. „Polévka je grunt, kdo jí nejí, bude špunt,“ říkávala už moje babička. Polévka dříve tvořily základ a k obědu nesměla chybět. Byla levným jídlem, ale zároveň zdravým a zasytila.
V době nemoci nebo k nabrání síly se vařily poctivé vývary z masa a kostí, které dodají tělu energii.
Znám jeden babský recept na odkyselení – recept na úžasnou „meducínu“ za pár korun.
Jak na to: Dáme do vody vařit mrkev, celer, petržel, trochu osolíme nejlépe himalájskou solí (nejčistší sůl na zemi, obsahuje 84 stopových prvků), a vaříme, dokud zelenina nezměkne. Pak si dáme hrníček takového vývaru. (zeleninu můžeme klidně snít, ale stačí jen vypít vývar) Je to jako pohlazení na naše překyselené zažívání.
Zeleninové polévky jsou zároveň balzámem pro naše cévy a tenké střevo, působí léčivě a regeneračně na naše zažívání. Přitom nezaberou tolik času.
Do hrnce dáme mrkev, celer, petržel, kedluben, brokolici, květák, hrášek, fazolky (víte, že fazolky jsou nazývány „Mendělejevovou tabulkou prvků“, pro svůj vysoký obsah minerálních látek a vitamínu?) Přidáme česnek, cibuli.
Můžeme přidat pohanku – ta ale ztrácí cenný rutin varem, takže je lepší jí na pár hodin namočit, (1díl pohanky a 2díly vody) a pak jí jen dát na talíř do polévky.
Stejně tak můžeme přidat vločky, krupky, quinou, jáhly – ty před vařením několikrát spařte horkou vodou, ztrácejí tak nahořklost. A pokaždé máte polévku jinou. V závěru nezapomeňte na něco zeleného – libeček, petrželovou nebo celerovou nať – pomáhají tělu odvodnit. Nebo medvědí česnek – čistí játra.
Povaříme, vyjmeme cibuli a česnek a můžeme rozmixovat ponorným mixérem na kašičku. Na talíři posypeme pažitkou nebo petrželkou, přidáme Tebi.
Tebi určitě zařaďte do jídleníčku – jsou to inaktivované kvasnice, na rozdíl od kvasnic nezpůsobují nadýmání. Obsahuje bílkovinu, hodně vitamínu B a chromu, který pomáhá udržovat hladinu krevního cukru. (Takže milí diabetici, naučte se Tebi zařazovat do jídelníčku a ochucovat jim.) Koupíte v každé prodejně zdravé výživy.
Úžasné polévky jsou i brokolicová, květáková, cuketová, pórková, polévka z dýně hokaido nebo hlívová, receptů je na internetu spousta.
V zimě nedám dopustit na luštěninové polévky, které zahřejí i zasytí. Třeba polévka z fazolek adzuki posiluje naše ledviny.
Přemýšlejte, co jíte, mějte rádi své tělo a neodbývejte se polotovary nebo fastfoody. Dopřejte si kvalitní jídlo, které si sami připravíte. A určitě nezapomeňte na polévky. Zdravé jídlo nemusí být vždycky drahé nebo náročné na čas.♥Lenka