Když se na konzultacích bavíme o křivdě a odpuštění, setkávám se s dvěma přístupy:
Je v tom nějaký rozdíl? Není!
A, i když se znovu objeví, necítím negativní emoce. V případě, že se s tím druhým znovu potkám, nedojde už k žádné bouřlivé reakci, a setkání nevyvolává bolest.
Pak vím, že jsem opravdu odpustila. Rána už nebolí, i když zůstane jizva. Stejně, jako když se poraníte na kůži.
S neodpuštěním je to podobné jako třeba s herpes virem (opar). Dlouhou dobu je schovaný v našem těle a nezpůsobuje potíže. Čeká na naše oslabení – stres, únavu, vyčerpání, oslabení imunity, teplotní rozdíly apod. V té chvíli znovu zaútočí a vyrazí se na povrch.
Stejně tak je to s neodpuštěním, které v sobě uložíme. Když přijde podobná situace nebo jsme oslabení únavou, stresem, přecitlivělí, využije křivda trhlinu a vyleze na povrch.
Pocit křivdy je jako emocionální jed, který může být hluboko uložený a pomalu otravuje náš organismus.
Často trvá léta, než se projeví na těle. Tu a tam, ten hnus (hnis) vyleze jako vřed na povrch a bolí. Občas i praskne, a pak reagujeme přehnaně v situaci, která aktivovala virus křivdy.
Je zvláštní, že se dokážeme týrat tím, co udělal někdo jiný. Jsme schopni sami sebe i zničit se slovy: „Jen ať to vidí, co udělal! To všechno je jen kvůli němu.“
Máme stovky důvodů a vysvětlení, proč nedokážeme odpustit. Všechny, včetně sebe, přesvědčujeme, že tohle se fakt odpustit nedá!
Přitom jsme to my, komu nejvíc ubližujeme. Emocionální jed pomalu otravuje naše tělo, duši, mysl. Narušuje naše další vztahy. Něco, co se stalo třeba před 20 lety, a už stejně nelze změnit.
Bohužel, pokud se člověk zatvrdí v tom, že tohle NEJDE odpustit, nelze mu pomoct. Musí na to dojít sám a většinou až tehdy, když ho důrazně zastaví tělo nemocí nebo má vážné problémy v dalších vztazích.
Jsou lidé, kteří říkají, že odpustili, ale už nikdy nebudou druhým věřit. Netvrdím, že důvěru lze obnovit ze dne na den, chvíli to může trvat. Ale víte proč je to tak těžké? Protože nepochopili, z jakého důvodu to potřebovali, a tak se bojí, že se TO přijde znovu.
Jestli čekáte nějakou rychlou radu, asi vás zklamu. Neexistuje žádná pilulka nebo kouzelný lektvar na odpuštění. Tím jediným způsobem, jak odpustit, je jen vaše rozhodnutí, začít to DĚLAT v praxi. Ne, nejde to ze dne na den. Potřebuje to čas.
Nestačí jednou říct, ODPOUŠTÍM, je potřeba pochopit, proč jsme potřebovali projít touto zkušeností. A pak odpouštět tak dlouho, dokud bude potřeba.
Mě v těch chvílích pomáhá vzpomenout si na sebe, když jsem udělala něco, čím jsem druhému třeba ublížila, často i nevědomky, ať už slovem nebo činem.
Nešlo to vzít zpátky, kdybych stokrát chtěla. Byla jsem odkázána na rozhodnutí toho druhého, jestli a kdy mi on odpustí.
Když si vzpomenu na ten pocit, pak mi jde snáz odpustit druhému. A to i v případě, že vím, že on o to rozhodně nestojí. Pro mě je to ale stejně důležité. Odpouštím kvůli sobě. Mám se ráda a nebudu si ubližovat.
Kdysi mi pomáhala afirmace L.Hay: „Odpouštím ti a nechávám tě odejít. Jsi volný a já také.“
Samotná věta nic nezmění. Je potřeba říkat to vědomě s rozhodnutím, že odpustit chci. Tak dlouho, jak je potřeba.
Věřím, že jako děti jsme přirozeně uměli odpouštět. Možná jsme se pohádali nebo poprali, ale za chvíli už jsme si zase hráli spolu, jakoby se nic nestalo. Odpouštět jsme si časem prostě jen odvykli. Je čas odpuštění vrátit jako přirozenou součást našeho života.
Láska a odpuštění jdou totiž ruku v ruce.♥