V poslední době se začíná hodně mluvit o důležitosti vitaminu D a jeho nedostatku. Byl monitorován příjem vitaminu D v populaci a výsledky byly zarážející: výskyt vitaminu D v oblastech s mírným klimatem je celosvětově nedostatečný – kolem 60-70% (!).
V první řadě je to možné vysvětlit jeho nízkým příjmem v potravě a také tím, že převážnou část dne trávíme v budovách, a i když jsme venku, máme větší část své kůže zakrytou. Navíc ve městech se znečištěným ovzduším smog pohlcuje ultrafialové paprsky slunce.
Vstřebávání vitaminu D může být narušeno i některými chorobami trávicí soustavy a rovněž užíváním některých léků – např. kortikosteroidů a některých prostředků na ředění krve.
Déčko je základní vitamin pro naše tělo. Není pouhým vitaminem, ale prohormonem a téměř každý orgán a ústrojí v těle vyžaduje pro svou optimální činnost správné zásobování vitaminem D.
Nejenže se podílí na zdraví kostí a zubů, tím, že podporuje vstřebávání vápníku z potravy, ale také může chránit tělo před mnoha nemocemi od chřipky, přes depresi až po cukrovku. Podle studií má vitamín D protinádorový efekt.
Podporuje imunitní systém – protože stimuluje pohyb bílých krvinek a jejich schopnost pohlcovat patogeny. Když se bílé krvinky spojí s vitaminem D, začnou produkovat silné antimikrobiální látky, které ničí vetřelce jako vnitřní antibiotika, takže má protizánětlivý účinek, pomáhá v boji proti nachlazení a chřipce.
Jeho užívání může snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku a také srdečně-cévních chorob. Pomáhá k výraznému zlepšení hladiny triglyceridů.
Nedostatek zvyšuje riziko vzniku autoimunitních chorob, revmatoidní artritidy, cukrovky, zánětlivých onemocnění a roztroušené sklerózy.
Má vliv na regulaci nálady, jeho nedostatek může způsobit deprese, zvláště v zimních měsících.
Může být po menopauze užitečný pro zachování svalové hmoty, protože jinak normálně dochází k jejímu úbytku.
Dlouhodobý nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko osteoporózy a infekcí dýchacích cest, ale také zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, arteriosklerózy a infarktu myokardu, může zvyšovat počet těžkých astmatických záchvatů.
Na rozdíl od dřívějšího mínění není důvod obávat se předávkování, to se může stát jen v extrémních případech – např. při dávkování vyšším než 10,000 IU denně po dobu několika měsíců. Důležité je také vědět, že ačkoliv schopnost kůže tvořit vitamin D je poměrně vysoká, s příjmem určitého množství slunečního svitu neroste a navíc míra opálení neodpovídá doplňování vitaminu D.
Proto má v každém případě doplňování vitaminu D význam, a to zvláště v období od podzimu do jara. Pokud si nejste jistí, jak jste na tom s hladinou vitamínu D v těle, můžete si to nechat zjistit z odběru krve.
Je téměř nemožné zajistit správné zásobování vitaminem D z potravin, a díky nedostatku slunečního svitu nemůžeme získat jeho potřebné množství od podzimu do jara, proto stojí za to udělat krok k doplňování vitaminu D.
Doporučuji D-drops, který se získává z přírodních zdrojů – z tresky, a je v kapkách Jedna kapka D-drops obsahuje 400 IU vitaminu D3, takže lahvička o obsahu 30 ml vydrží nejméně 300 dní. Navíc dávkování je snadné a bezpečné. Na rozdíl od rybího tuku, který si pamatujeme z dětství má přírodní pomerančovou příchuť, takže žádná rybina.
No a využijte slunečných dní, vystavte na chvíli tvář sluníčku. Říká se: Kde nechodí slunce, tam chodí lékař. Vždyť už naše babičky sedávaly na zápraží a vyhřívaly si klouby na sluníčku, stejně tak to dělají třeba kočky nebo pejsci.