Je lepší vykročit, než zůstat tam, kde nic není

Lidé se často ptají, jak poznat, že přišel čas na změnu.

Když se člověk cítí mizerně v některé oblasti života, je to vždy znamení toho, že je třeba něco změnit. Někdy stačí jen změna úhlu pohledu a myšlenek, jindy je potřeba změnit směr, kterým se má vydat.

Ale ať už je to cokoliv, důležité je začít dělat něco jinak, protože je bláznovství dělat věci stále stejně a očekávat jiné výsledky. Všechny ty negativní pocity nám sdělují, že je potřeba se posunout. Že tak, jak to je teď, to nebude dál fungovat.

Věřím, že ten, kdo se naučí pracovat se svými myšlenkami, dokáže změnit celý svůj život. Kdysi jsem to zažila.

Můj negativní způsob myšlení a přístup k životu, velká citlivost a přehnaná zodpovědnost, stejně jako neláska k sobě, pocity viny a neodpuštění, mě dovedly až k nemoci. Do míst, kde nebylo vidět slunce, a pro bolest duše i těla, se život změnil v přežívání.

Tenkrát jsem ještě nevěděla, že jsem to já, kdo si tvoří takový život svými myšlenkami. Že jsem to já, kdo rozhoduje, jaké myšlenky zvolí, a podle toho se bude cítit. Tenkrát jsem potřebovala berličky. Antidepresiva.

Každá nemoc je signálem našeho těla

Ukazuje nám, že někde jsou naše myšlenky, jednání nebo postoje “nemocné,” něčím si ubližujeme a spustili jsme program sebezničení. Nejprve vysílá jen slabé signály – únavu, ztrátu energie a chuti do života. Když dlouho nechceme slyšet, přitlačí a přijde vyčerpání nebo nemoc. Taky přece šlápnete na brzdu, když cítíte nebezpečí.

Každá nemoc je naše nemoc, ukazuje nám, co potřebujeme změnit. A tak ani antidepresiva nejsou samospasitelná, pokud nic nezměníte v hlavě. Možná uleví od velké bolesti duše a dostanou vás ze dna o kousek výš. Ale dál už to neumí. Dál nahoru, už si musíte pomáhat sami.

Možná jste nedošli až tam, kde já tenkrát. Ale třeba jste jen dlouhodobě nespokojení, necítíte radost, napadají vás stále stejné negativní myšlenky a vše vidíte černě. Máte problémy v některé oblasti života, trápí vás vztahy nebo máte zdravotní potíže, jste unavení a vyčerpaní. Z nějakého důvodu se prostě necítíte dobře a máte pocit, že NĚCO je špatně, že NĚCO vám schází.

A tak se ptáte sami sebe: Co to se mnou vlastně je?

Jak dobře vám rozumím! I já se kdysi ptala.

Svět “tam venku” mi tenkrát připadal nepřátelský, a život se mi zdál těžký a nespravedlivý. Očekávala jsem vždycky to nejhorší, snad proto, aby mě bolest nezaskočila. A tak jsem byla připravená a ve střehu na další ránu, která mohla přijít odkudkoliv. Život mě tenkrát bolel.

Jenže, když už vám selžou všechny berličky, léky nepomáhají a nemáte čeho se chytit, pak jste nucení obrátit se k sobě. Musíte se spolehnout na tu nejlepší pomocnou ruku, která je na konci vaší vlastní paže. Nezbývá, než vzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a začít hledat uvnitř sebe.

To je ten moment, kdy si řeknete:

A DOST!  Takhle už to dál nejde!

Protože cítíte, že tam, kde jste teď, už být nechcete, protože vám tam není dobře. A tak vykročíte ke změně.

Cesta nahoru

Cesta nahoru ale nevede mílovými kroky. Neprobudíte se druhý den ráno a vše je zalité sluncem. Ale postupujete pomalu nahoru, jako po schůdcích. Uděláte jeden malý krok k lepší myšlence a lepšímu pocitu, a pak další a další… V průběhu cesty se učíte pochválit za každý malinký krůček, a nevyčítat si ani krok zpět nebo stranou. I to k tomu patří.

S každou chybou a každým šlápnutím vedle se stáváte silnějšími. Naučíte se, jak se jí příště vyhnout.

Měníte a nahrazuje své myšlenky, učíte se vnímat život jinak, zaměřovat správně svou pozornost, hledat jiné úhly pohledu. Cestou nahoru se začíná rozjasňovat, a tu a tam, už prosvítá slunce. A tak víte, že jde správným směrem a věříte, že to zvládnete. Ta úleva a změna toho, jak se začínáte cítit, vás drží to nevzdat.

A když se ohlédnete zpátky, cítíte respekt a vděčnost sami k sobě. Za ten kus cesty, který jste ušli. Už víte, že zpátky nechcete a cítíte, že vesmír je na vaší straně.

Už nikdy?

Neznamená to, že vás už nikdy nepotká nic nepříjemného, že se už nikdy neobjeví překážky nebo horší dny. Jaký by měl jinak význam náš pobyt tady na zemi ve škole života, kdybychom nerostli? Ale najednou je vnímáte jinak, a dokážete v tom najít ten důvod, proč je prožíváte, a uvidět v nich to pozitivní pro sebe.

Možná jsem to měla tenkrát jednodušší, protože jak se říká, ode dna se člověk lépe odrazí. Když nemáte už jinou možnost, musíte pořádně zabrat, protože víte, že jiná cesta neexistuje.

Ten jediný člověk, který může změnit váš život, jste vy sami.

Nikdo jiný vás nespasí ani neuzdraví, protože nikdo jiný za vás nedokáže myslet, ani cítit. Nemůže za vás změnit váš pohled a přístup k životu, a tak nedokáže tvořit váš život. To děláte jen vy sami. V každém okamžiku.

Vaše největší síla je ve vás!

A jestli o tom pochybujete, vzpomeňte si na nějakou nepříjemnou situaci, kterou jste prožili. I když jste si na začátku možná připadali zoufalí, bezradní a báli jste se, v určitém momentu jste se “zapřeli” a zvládli jste to. V těch chvílích, kdy prožíváme těžké věci, většinou objevíme zdroj vnitřní síly, které si často nejsme vědomí.

Nebyl nám dán ani dobrý, ani špatný život. Byl nám dán ŽIVOT a záleží jen na nás, jak ho prožijeme. A pokud nám tam, kde jsme, není dobře, můžeme se posunout. Dokud žijeme je vždycky šance něco změnit.

Vždycky je lepší vykročit do neznáma, než zůstávat tam, kde nic není.

Možná cítíte, že ten čas na změnu přišel, a už vás nebaví stále prožívat nespokojenost a chcete se více cítit příjemně a žít život, jaký si přejete. Být prostě celkově v pohodě.

Prozkoumejte detaily mini-kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a vydejte se na cestu ke změně své mysli, k pochopení souvislostí emocí s vašimi myšlenkami.

 

Přestaňte to odkládat a udělejte první krok, i když se možná trochu bojíte. Odvaha udělat první krok a vydat se na cestu je to, co odlišuje lidi, kteří změnili svůj život od těch, kteří zůstali stát na místě.
Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
  • Chci vědět o novinkách

    Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky
  • Ebook Žárlivost
  • Ebook Rozchod jako nový začátek
  • Ebook Rozlučte se s depresí