Dary, které nám nabízí vděčnost

Moje láska ke knihám mi častokrát v životě pomohla najít směr nebo odpovědi, které jsem v tu chvíli hledala. A ani dnes to nebylo jinak. Padla mi do oka, zatímco jsem se rozhlížela ve své knihovně, kterou knížku si vyberu a zalezu s ní s šálkem horkého čaje pod deku, protože mám tento víkend v plánu relaxovat a vyčistit si hlavu.

Tolikrát jsem ji kdysi četla a moc mi pomáhala. Dodávala mi naději a víru v temných obdobích mého života. Postupem let ale přibyly jiné knihy. Některé byly stejně hladivé, povzbuzující, pomáhající, jiné jen tak pro pohodu nebo knihy osobního růstu a seberozvoje.

Přicházely mi do ruky tak, jak jsem právě v tu chvíli potřebovala a nacházela jsem v nich spoustu nových věcí. A tak stejně jako jiné, zůstala i ona odložená a zapomenutá. Člověk se přece stále vyvíjí a roste. Jenže právě dnes cítím nutkavou chuť a touhu začíst se do jejich řádků. Do knihy o vděčnosti.

Vděčnost – kdysi jsem si myslela, že bych o ní dokázala mluvit hodiny, stejně jako o odpuštění. Tyto dvě témata se mnou tolik rezonovaly, tolik jsem o nich přečetla a zaváděla je do svého života. Čas šel ale dál a přicházely jiné témata k zpracování, pochopení a k růstu. Přiznám se, na vděčnost jsem zapomněla.

Ne tak úplně, každý večer před spaním nezapomenu poděkovat a najít pár věcí, za které jsem vděčná. Jen už to není jako tenkrát. Často se snažím je jen rychle “přehrkat”, abych měla splněno, a tolik se nenaciťuji, protože spěchám přemýšlet o důležitějších věcech.

Stále říkám, že jsem vděčná za to, co dostávám, třeba za chůzi bez bolesti, za naplněný a krásný vztah, v kterém žiju se svým manželem, za to, že mí nejbližší jsou zdraví apod.

Ale nebývá to už tak často jako dříve a s tím silným pocitem vděčnosti, který mi vháněl slzy do očí. A co víc, zapomněla jsem u svých přání a tužeb děkovat předem, jako potvrzením toho, že věřím a jsem vděčná, že to dostanu.

Přestože znám sílu a laskavé, hojivé účinky vděčnosti, v proudu dní a starostí na ni zapomínám. Dnes je nejspíš ta pravá chvíle, kdy si ji mám připomenout, jinak bych ji teď nedržela v ruce. Na náhody nevěřím. Cítím, že je pro mě důležitá jako kostička do puzzle nebo nejdůležitější ingredience, bez které nepřipravíte úžasný koláč.

A když se začtu do prvních řádků, cítím ten známý, hřejivý pocit ve své duši, a oči se mi zalijí slzami. Tak moc mi chyběla! Hlavou mi začíná běžet spousta myšlenek a vhledů, a já vím, že jsem v tu chvíli napojená. Napojená na sebe, na své nitro, na nekonečnou energii, na Zdroj, na Boha, je jedno jak si to kdo nazve. Pokud ten pocit znáte, víte, o čem mluvím.

A najednou si uvědomuji, na co vše jsem v posledních měsících zapomněla.

 • Zapomněla jsem, že vděčnost je tou nejdůležitější součásti mého života, protože přispívá k mému pocitu štěstí a pomáhá mi jinak nahlížet na život i sama na sebe. Místo toho jsem se nechala zavalit prací a soustředila se především na výkon.
 • Zapomněla jsem, že půl hodina meditace je jen malý kousek z celého dne, ale pro mě samotnou má veliký přínos, abych se cítila v harmonii a naplněná. A že právě soustředěním se na vděčnost v meditaci, cítím, jak její hojivé světlo naplňuje každou buňku mého těla, prostupuje jím až do morku kostí, aby léčila všechna má vnitřní zranění a naplnila mě láskou.
 • Zapomněla jsem, že když cítím, že nestihám a spěchám (a zobrazuje se to i v mých snech), neznamená to, že mám ještě více přidat, ale je to znamení, že mám zvolnit a zpomalit.
 • Že ve snech vidím jen ukázku toho, co tvořím ve svém životě a na co v bdělosti myslím. A tak, pokud chci mít krásné a příjemné sny, musím mít krásné a čisté myšlenky přes den, a právě vděčnost mě posouvá vibračně nahoru.
 • Že když chci ocenit a pochválit, nemusím čekat, až to někdo udělá, ale můžu to udělat sama. Že projevit si vděčnost, říct sama sobě před zrcadlem nebo v duchu před spaním, že jsem úžasná, statečná, báječná a vše, co bych si přála slyšet, není divné, ale působí léčivě na mou duši.
 • Že den “nicnedělání”, poflakování a relaxování není ztracený den, ale den naplněný láskou k sobě. Je to den, který jsem darovala sobě a z jeho účinků můžu čerpat mnoho dalších dnů.
 • Že spojení se svou duší, když medituji, relaxuji, odpočívám, poslouchám krásnou hudbu, je tím nejkrásnějším pocitem, který si můžu dopřávat, kdykoliv. Tak proč si ho nedopřát, co nejčastěji?
 • Že když chci, aby ty všechny věci, po kterých toužím, přišly do mého života, musím za ně děkovat a být vděčná ještě dříve, než přijdou, a potřebuji jim uvolnit místo a vytvořit prostor ve své mysli. Což znamená, že některé věci musím vypustit a nechat odejít.
 • Že v sobě mám to nejlepší vedení, které mě vždy a za všech okolností vede k tomu, co si přeji a k šťastnému životu. A nemusím hledat řešení tam, venku, můžu se kdykoliv obrátit dovnitř, promlouvat s Bohem o pro mě důležitých věcech, požádat o vnitřní moudrost, pokud nemůžu najít východisko, a poděkovat. Nikdy totiž na své každodenní cestě životem nejsem sama.
 • Že šedivý, pochmurný den, není smutný den, kdy se nedá nic dělat, ale úžasný den, kdy můžu zalézt v teplých ponožkách a pohodlném svetru pod měkkou deku s hrníčkem horkého, voňavého čaje a číst si nebo pracovat s myslí, meditovat, vizualizovat, poslouchat krásnou hudbu. Prostě zažívat ty nejkrásnější pocity naplnění a spojení sama se sebou. Cítit v duši slunce, navzdory tomu, že venku je zataženo.
 • Že kdykoliv můžu odejít do svého vnitřního prostoru, kde je klid, harmonie a bezpečí, a kde existuje jen to, co si v něm vytvořím. Můžu tady na chvíli pobýt, když tam na povrchu řádí vichřice a bouřky,  načerpat sílu a energii, naději a víru, a pak posilněná, vyrovnaná a o něco moudřejší moudřejší, vyjít vstříc tomu, co je.
 • Že relaxovaná, pro mě znamená napojená a šťastná, v harmonii a spojením sama se sebou. A že jen tak jsem schopná dávat a tvořit, pomáhat druhým lidem. Protože prázdná, vyčerpaná a unavená jsem jim k ničemu a stejně nikomu nepomůžu.
 • Že vděčnost zpomaluje moje kroky a otevírá moje smysly a já si všímám více věcí, které jsem dříve neviděla, vnímám více vůně, zvuky, ticho, a stávám se citlivější ke všemu, co ke mně přichází.
 • Že vděčnost je zadarmo, vůbec nic nás nestojí, a tak si jí můžeme dopřát tolik, kolik chceme, a není ostuda jít si dvakrát přidat. Protože každý den se najde nějaký důvod, proč být vděčný, musíme jen tyto vzácné okamžiky najít a zapamatovat si je.

A tak děkuji za připomenutí a uvědomění, že na své cestě nesmím zapomínat na to, co jsem se už naučilaa myslet si, že už to mám zvládnuté, a tak už to nemusím dělat. A možná právě nekonečná a stále projevovaná vděčnost je tou kostičkou do skládanky, která mi stále scházela, a o níž jsem před časem prosila “tam nahoru.”

Děkuji za schopnost vybírat si své myšlenky a tvořit si tak svůj život. Vím, že právě vděčnost mi pomáhá přesunout svou pozornost z negativních okolností na to, co je v mém životě v pořádku.

Často i překonat sebelítost, obavy, nespokojenost nebo jakoukoliv negativní emoci, protože vděčnost mi otevírá dveře k nekonečné lásce uvnitř, duševnímu klidu a harmonii.

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Proč nemůžu najít partnera – 7denní online program
 • Ebook Rozchod jako nový začátek