Kdysi jsem snídani odbývala. Moje běžné ráno vypadalo tak, že jsem pobíhala po bytě a zatímco jsem se oblékala, malovala a chystala dětem svačiny, něco jsem jen tak ukusovala. Nebo jsem nesnídala vůbec. V práci jsem si dala kávu a pak později nějaké pečivo.
Když jsem před léty začala se změnou stravování, snídaně se stala něčím, na co se už večer těším. :-)
Takže míchanými vajíčky, šunkou, sýrem a zeleninou, byste mě příliš nenadchli. Možná to souvisí s jin a jang.
Dopoledne vše stoupá k vrcholu, proto snídaně má být nejjinovějším jídlem dne (sladší, lehká, s více tekutinami).
Ale spíše si myslím, že jsme každý jinak nastavení a tuto svou jedinečnost bychom neměli potlačovat. Tělo si prostě řekne, co mu vyhovuje. Stačí mu naslouchat.
Pro mě tou nejlepší snídaní jsou kaše, tedy hlavně v zimě. Střídám kaše jáhlové, rýžové, špaldové, pohankové, čirokové, celozrné…Mám ráda značku Nominal, ale někdy i koupím jinou. Je to rychlé a jednoduché.
Oříšky a mandle večer omyju a namočím (střídám ořechy vlašské, lískové, kešu, para, pekanové.. )
Namočením oříšku se zvyšuje jejich výživová hodnota – probudí se v nich enzymy, které jsou uspané díky inhibitorům.
Jsou pak líp stravitelné a rozdíl poznáte i v chuti. Ráno je propláchnu a přidám do kaše. Nesladím. Chuť kaše je nasládlá od brusinek, sušeného ovoce a karobu. Pokud bych ji chtěla sladší, přidám datlový sirup.
Někdy přidám lžíci rýžového proteinu. Rýžový protein je bohatým zdrojem bílkovin s výbornou stravitelností. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin.
Jindy si nachystám jemné ovesné vločky a zaliju je vřelou vodou, když ráno vstanu (vit B, E,zinek, hořčík, křemík) nebo namočím večer a upravím jako kaši.
Střídám různé druhy kaší, různé oříšky, semínka, sušené ovoce, karob nebo drcené nepražené kakaové boby (zdroj minerálů, především hořčíku, vitamínu a antioxidantů, obsahují látky, které navozují dobrou náladu) apod.
Pokud si chci o víkendu dopřát a mám více času, uvařím si špaldovou kaši ze špaldové krupice v sójovém mléku. A ochutím karobem, skořicí, osladím datlovým sirupem, ozdobím oříšky.
Právě teď nejvíc ujíždím na vařené vločkové kaši podle knížky Lahodně s Ellou, kterou vařím současně s banánem a skořicí, lžičkou kokosového oleje a oříškovým máslem. Posypu nejrůznějšími semínky a ovocem. To jsem pak opravdu v sedmém nebi. :-)
V zimě mě tyhle kaše zahřejí a pohladí ráno v žaludku. Nemám pocit, že jsem přecpaná a mám dost energie.
Inspirovala jsem se kdysi na stránkách Moniky Brydové. Mým velkým pomocníkem při výrobě této snídaně je NutriBullet, kde připravuji i různé smoothie. Základem mé supersnídaně je lněné semínko. Proč lněné semínko?
Lněné semínko v sobě má řadu enzymů, slizové látky a hlavně velké množství nenasycených mastných kyselin. Obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ty v těle fungují jako ochrana buněk, do nichž vpouští potřebné živiny, ale brání vstupování škodlivých látek. Lněné semínko se používá k léčbě žaludečních a střevních potíží.
POSTUP: