Nečekej, až se to dovtípí

Kdysi, když se mi něco ve vztahu nelíbilo, přestala jsem se s manželem bavit. Myslela jsem si, že to stačí, že on se dovtípí, jak se cítím. Ideálně pak uzná, že udělal chybu, řekne promiň, a pak mě obejme. Tak jako to bývá ve filmu.

Jenže život není film. Život je skvělý trenér, který vám rád zopakuje lekci, dokud ji nepochopíte. Já jsem se potřebovala naučit mluvit o svých pocitech.

Nebát se, že tím, že sdělím svůj pocit, naruším harmonii toho druhého. Mluvit o tom, jak se cítím, nedržet vše v sobě, a netvářit se jako hrdinka, která vše unese. Nemaskovat spoustou slov o ničem, jak se cítím uvnitř.

A tak se to, co jsem si představovala, nikdy nestalo. Naopak. Občas u nás panovalo mrazivé ticho.

Jak ale chcete fungovat s někým, když se nebavíte? Jednou stejně zase musíte začít. A tak je to vlastně zbytečné, nic se mlčením nevyřeší. S odstupem let a změny sebe jsem se ve chvílích, kdy jsem měla chuť reagovat stejně a nebavit se, začala ptát sama sebe:

„Je to, co tě štve důvod, abyste se rozešli? Protože pokud ne, pak je to jen zbytečná ztráta času. Jednoho dne se stejně zase budete muset začít bavit. Ztratíš tak zbytečně čas a nic se nevyřeší.

Ty přece dobře víš, proč se ti to děje!

Máš vztek? Jsi naštvaná? Je ti to líto? Jsi zklamaná? Tak to sakra řekni! Co se může stát? Prostě to zkus!

A tak jsem se učila sdělit svůj pocit místo nebavení se. Ne jako sáhodlouhé vysvětlování a analyzování, výčitky, obviňování nebo kritizování, že on dělá nebo nedělá tohle nebo tamto, a tak já se cítím takto. Ale jen sdělit svůj pocit, že já se cítím takto. A nechat na něm, co si z toho vybere.

Často, když mám ještě sklon upadnout do nebavení se, mi naskočí: Neztrácej čas, který máte spolu! Protože nikdo z nás neví, co nám zítra život přichystá.

Nechci už ztrácet čas žabomyšími válkami nebo malichernostmi, protože přiznejme si, většina vztahových problému jsou prkotiny nebo boj o to, kdo má pravdu a podle koho to bude. Nikdy ale nevíme, jak dlouho nám bude umožněno být spolu tady teď, tak si to zybtečně nekazme.

Možná i vy prožíváte ve vztahu situace, které se vám stále opakují a nedokážete (zatím) pochopit, proč se vám to děje, co vám to ukazuje, co se máte naučit. Kazí vám to radost ze života i společné chvíle s partnerem, které byste zase ráda trávila v lásce, pohodě a harmonii.

Můžeme se na podívat společně v partnerském rozboru a odhalit jaké životní výzvy si vaše duše rozhodla prožít skrze váš vztah, co se ve vztahu máte naučit a jak spolu najít společnou řeč.

Lenka Krůpová
Pomůžu vám objevit vaší ženskost a krásu vaší duše, líbit se sama sobě a cítit se příjemně ve svém těle. Staňte se sebe-vědomější a elegantnější ženou (v každém věku), která si užívá život v klidu a s radostí. Stáhněte si zdarma ebook Jak být sebevědomější a elegantní ženou zde >>
Komentáře