Období podzimu je spojeno s obdobím plic a tlustého střeva, které nastupuje od 15.9. až 14.11.
V tomto období se tyto orgány přirozeně čistí a tak jakoby náhodou na povrch vystupují naše nezpracované emocionální zranění, které jsme jen někde v sobě uložili, abychom je zpracovali a odpustili.
Podléháme snadno smutku, sklíčenosti a melancholii, ztrácíme radost, kterou jsme si v období léta užívali. Stejně tak není náhoda, že v tomto období začínáme být nemocní, pokašláváme, máme rýmu a chytíme každou virózu.
Podívejme se do přírody, tauž nebují, ale dozrává a utišuje se. V této době bychom se měli naučit šetřit duševní i fyzickou energii, protože v zimě ji budeme potřebovat.
Z duchovního hlediska plíce vyjadřují naši schopnost brát a dávat. Nádech a výdech musí být v rovnováze.
Často ve slovních obratech odhaluje zdroj svých tělesných potíží – v tom vztahu se dusím, nech mě volně dýchat, ta situace mi bere dech, nemůžu to rozdýchat, já je vydusím…
Potíže se mohou vystupňovat v astma, kdy jsme sevřeni strachem ze ztráty. Křečovitě držíme otěže, lpíme na věcech, lidech, postojích. Pokud se chceme zbavit astmatu, musíme uvolnit se, netlačit tolik a nebát se nových věcí. Nechat vše tak, jak má být a volně dýchat.
Plíce nás učí toleranci, komunikaci, protože stejný vzduch dýcháme se svými přáteli i nepřáteli.
Plíce jsou aktivní mezi 3 až 5 hodinou ranní. V tuto dobu se budí kuřáci a nemocným se kašel zhoršuje.
Z duchovního hlediska je střevo cesta. Ukazuje na to, jestli to, co na cestě potkáváme, posuzujeme jako křivdy nebo jestli umíme věci pustit a odpustit. Jestli je dokážeme brát jako zkušenosti, jako to nejlepší pro sebe.
Zácpa představuje fixaci na lidi a materiální věci. Často lpíme na minulosti, na starých a nepotřebných věcech, názorech a myšlenkách. Plníme si skříně věcmi, které je nám líto vyhodit. Zbavit se zácpy, pomáhá zbavování se nepotřebných věci.
Signály zácpy jsou temná barva nad obočím, průjmy se projevují naopak začervenáním.
Porozhlédněte se kolem sebe, otevřete šuplíky. Vážně všechny ty věci potřebujete?
Diagnostika tlustého střeva se zobrazuje na vnější části dolního rtu.
Střevo je osídleno velkým množstvím mikroorganismu. Rovnováha střevní flory se poruší nevhodnou stravou, kterou se překyselujeme, stresem, špatným trávením a především antibiotiky. Ty nám dokonale vytlučou prospěšné bakterie ve střevu a množí se tak nepříznivé mikroorganismy.
V těle se tak začne dařit plísním, kvasinkám, potrava zahnívá a kvasí a ve střevu vzniká kal, který se přilepuje na střeva. Střevo je méně pohyblivé, pracuje pomaleji a vzniká zácpa.
Tlusté střevo je aktivní mezi 5 až 7 hod, v této době by mělo dojít k vyprazdňování.
Protože jsou plíce párovým orgánem tlustého střeva, všechny nemoci, které se projevují v oblasti dýchacích cest, souvisí s tlustým střevem! Proto je potřeba současně řešit i střevo.
Jaký je stav sliznic kdekoli na těle, takový je stav sliznice našeho tlustého střeva.
Očistou tlustého střeva můžeme posílit imunitní systém a předcházet tak virózám a nemocem horních dýchacích cest.
PureYucca – obsahuje přírodní saponiny, které vymydlí naše střevo jako jar na nádobí. Podmínkou užívaní Yuccy je dostatečně pít, alespoň 3 litry denně, aby mohly nečistoty z těla odcházet . Nemůže se užívat, pokud máte v těle nějaký kov! Užívá se ráno a večer 1-2 tobolky, zapít čtvrt litrem vody.
S Yuccou je nutné užívat antioxidanty a musí být opravdu silné, protože to, co čistíme, je většinou pěkný odpad, užívat 3×1 tbl.
Můžete zvolit Mega qProtect – silný antioxidant nebo Smokerade – pokud čistíte kvůli dýchacím potížím nebo jste kuřáci.
A doplníme probiotika – AC Zymes PLUS nebo Probio balance – pomáhají osídlit naše střevo
Je vhodné používat Psylium – je to vláknina, která pomáhá mechanicky čistit naše střevo.
Lněné semínko pomáhá při zahlenění a kašli, stahuje hleny. Můžete večer roztlouct v hmoždíři a zalít vodou, ráno na lačno vypít. Já lněné semínko ráno pomelu a s přidáním vody, banánu a event. jiného ovoce připravím rostlinný jogurt. :-)
Strava: ze stravy vynechat nebo velmi omezit maso (zahnívá ve střevě a my ho přece čistíme) jen krůtí nebo ryby, vynechat uzeniny, chemicky zpracované potraviny, mléčné výrobky (zahleňují), mléko nahradit rostlinným – mandlové, sojové, ořechové, rýžové.. na trhu je jich spousta, vyloučit sladkosti a bílou mouku, více zeleniny (tepelně zpracované, nejlépe kořenové), luštětniny.
Vhodné je kvašené zelí nebo rychlokvašené saláty.
Bylinky: zázvorový čaj, černý bez, šípek, lípový květ při nachlazení, Roibos- léčí sliznice, divizna – imunostimulant, lichořeřišnice – přírodní antibiotikum, výrazné antibakteriální účinky.
Nápoj ze sušených švestek: na zácpu jsou účinné sušené švestky, můžeme jíst jen tak nebo si uvaříme kompot ze sušených švestek, vhodné jsou také fíky.
Pohyb:
I když nás už to ven moc neláká, jsou vhodné procházky venku. Zkuste třeba při procházce zařadit dýchací techniky. Jakýkoliv pohyb má pro střeva velkou váhu. Sedavý způsob života oslabuje střevní peristaltiku. Začněte tím, že zítra místo výtahem, půjdete pěšky. Přeju vám krásné podzimní dny.♥ Lenka