Vyčerpává vás vaše nerozhodnost?

 • Jste váhavá a máte problém se rozhodnout?
 • Máte strach se do něčeho pustit, vše oddalujete a nakonec to necháte plavat?
 • Vždycky se vám hrozně uleví, když někdo rozhodne za vás?
 • Pořád si říkáte, co kdyby a často něco prošvihnete?
 • Chcete se rozhodnout správně, jenže nikdy nevíte, která ta cesta vás k tomu správnému cíli dovede, a je to hrozně vyčerpávající?
 • Máte pocit, že to co jste rozhodla správně, překryje 10 věcí, které se podělaly?

Nemůžete se rozhodnout jaké jídlo si vybrat v restauraci, jaké pití si objednat, jaké oblečení, jaký mobil, jaký směr cesty, jakou práci, jaký film, váháte nad vaším vztahem, prostě je toho spousta každý den.

Když už se pro něco rozhodnete, dostanete se znovu k potřebě dalšího rozhodnutí a znovu bezradně stojíte před otázkou – CO DAL? A jako obvykle se neumím rozhodnout. Máte pocit, že z té nerozhodnosti vás asi trefí.

Vaše nerozhodnost vás brzdí a tím pádem jste nic moc nevyzkoušela, skoro nikde jste nebyla, neznáte svůj směr, co by vás bavilo. Pořád se někoho ptáte.

Malé každodenní rozhodnutí

Některá naše rozhodnutí jsou těžší…a dávají nám zabrat. Ale bavme se teď o těch menších, před kterými denně stojíme. I ty nám po troškách energii odčerpávají. Přicházíme s nimi o drahocenný čas.

Možná je znáte:

 • Třeba stojíte ráno čtvrt hodiny před skříní a nemůžete se rozhodnout, co si vezmete na sebe.
 • Uklízíte v zásuvkách a nemůžete se rozhodnout, jestli ty věci máte vyhodit.
 • V obchodě vystojíte dolík a nemůžete si vybrat.
 • Koukáte hodinu na přihlašovací stránku kurzu angličtiny a nevíte, jestli se přihlásit.
 • Prohlížíte už pátý katalog dovolených a stále se nemůžete rozhodnout.

Možná si řeknete, jsou to maličkosti, ale zkuste se zamyslet:

Pokud se váš den skládá ze spousty takových nerozhodnosti, nad vším dlouze přemýšlíte, rozebíráte to ze všech stran, pak nejste v přítomnosti tady a teď. A výsledek je stejný – ztráta energie, negativní pocity.

Nerozhodnost nám bere sílu a energii

Kdykoliv jsem stála před nějakým rozhodnutím, měla jsem pocit, že nemám žádnou energii. Čím větší to rozhodnutí bylo, tím méně energie. A když jsem se pak rozhodla, ať už jsem se rozhodla jakkoliv, obrovsky se mi ulevilo. Jako by se mi vrátila energie a byla jsem znovu ve své vnitřní síle.

Proč?

Svou energii, kterou máme, totiž vysíláme do budoucnosti (jak moje rozhodnutí dopadne) a zároveň jsme v minulosti (podvědomé programy – přehrávání zkušenosti). A tak nám už moc nezbývá na žití v přítomnosti.

Děj se vůle boží

Moje maminka říkala: Děj se vůle boží. A tak, když už se rozhodnu, snažím se to pustit a odevzdat nahoru.

S vírou, že to nějak dopadne. Tak, jak je to pro mě nejlepší. Tak, jak to z nějakého důvodu potřebuju. I když zatím nemusím chápat proč, věřím, že se tak děje pro mé dobro.

Nerozhodnost je horší než špatné rozhodnutí

Protože nerozhodnost je požírač času. A toho v životě máme jen omezeně. Spoustu času promrháme právě nerozhodností. Nevím, jestli mám udělat toto, nebo jít tam… co mám vlastně dělat? Pokud tento stav trvá dlouhou dobu, často se cítíme unavení, vyčerpaní, bez energie.

Když se nemůžete rozhodnout, plýtváte energií a nerozhodnost vás stahuje dolů do negativních emocí – frustrace, bez-moci, bez-naděje? Bere vám radost, sílu a odhodlání. Přicházíte o čas tady a teď, protože jste zaměstnáni svým ne-rozhodnutím.

Proč je tak těžké se rozhodnout?

Co stojí za tím, že máme problém se rozhodnout? Proč je to tak těžké? Když se nad tím zamyslíte, je tam vždycky strach a obavy.

 • Strach z chyb a z nového, neznámého.
 • Obava, že se rozhodnu špatně a ponesu následky svého chybného rozhodnutí.
 • Že se budu muset vrátit zase na začátek.
 • Že to bude nepříjemné a bude to bolet (mě nebo někoho jiného).

V tu chvíli, kdy se nemůžeme rozhodnout, toužíme po nějakém potvrzení našeho rozhodnutí. Ujištění, že jsme se rozhodli správně nebo, že máme právo se takto rozhodnout.

Jenže, i když se vám dostane té nejlepší rady, jste to vy, kdo se musí rozhodnout. Jste to vy, kdo musí přijmout důsledky svého rozhodnutí. Jistotu vám stejně nikdo nedá.

Mít schopnost podívat se dopředu

Napadlo vás někdy, když jste stáli před nějakým velkým rozhodnutím: mít tak schopnosti jasnovidce nebo křišťálovou kouli a moct se podívat dopředu. Aspoň malinko nahlédnout a VĚDĚT. Pak se rozhodnout.

Uznávám, je to lákavé. A ano, bylo by to lehčí. Jen mě napadá, jaký by pak byl smysl naši existence? Jak bychom se mohli něčemu naučit? Život se žije teď. Nemá tlačítka jako na přehrávači. Nemůžete ho posunout dopředu nebo dát chod zpátky.

Chcete jezdit celý život po kruhovém objezdu?

Představte si takový příklad. Vydala jste se na cestu autem a dojela jste na křižovatku s kruhovým objezdem. Musíte si vybrat, kde odbočit. Pokud jste nerozhodná, budete jezdit po kruhovém objezdu dokola, protože se nemůžete rozhodnout pro cestu, kterou se máte vydat.

Nerozhodnost vás stojí čas a ten nám všem utíká. A asi budete souhlasit, že jezdit stále dokola po kruhovém objezdu není nic moc. (Ani když jste blondýna, ehm) Nuda, frustrace, bezradnost. Tak kterou cestou se vydáte?

A teď si představte jinou situaci. Vybrala jste jednu cestu. Hurá. Jedete po vybrané cestě. Z kruhového objezdu vede ale více cest, a může se stát, že vybraná cesta není ta pravá. Co teď? Přepadla vás panika? Klídek. Bude to dobrý. :-)

Všechno má jednoduché řešení. Vrátíte se zpět na křižovatku a zvolíte jinou cestu. I ta je špatná? Nevadí. Vrátíte se zpět a zvolíte další a další. Jednou musíte tu správnou cestu najít….

Možná jsem vás nepotěšila. Chtěla jste jednodušší řešení. Napadlo vás, že je to spousta práce, úsilí a dlouho trvá, než tu správnou cestu najdete. Chtěla byste to dát to na první dobrou.

Souhlasím. Vyžaduje to práci. Úsilí. Vůli. A hlavně vytrvalost. Ale zkuste se na to podívat z druhé strany – tahle možnost zaručuje, že dojedete k cíli a nebudete zbytek života jezdit po kruhovém objezdu. To zní dobře, ne?

Možná zjistíte, že jste se rozhodla špatně

Co je to ale špatně? Rozhodla jste se nejlépe, jak jste v tuto chvíli uměla. Možná se vám něco nepovede, ale díky tomu budete vědět, co chcete. Na čem vám skutečně záleží. Co udělat příště jinak. Čemu se vyhnout.

Získala jste něco cennéhoživotní zkušenost, moudrost. Něčemu jste naučila. Něco si uvědomila.

Možná vaše rozhodnutí nebude správné. I to se stává. Možná se budete muset i kousek vrátit zpátky. Hledat novou cestu nebo jiný způsob. Ale jak to chcete jinak zjistit, než tím, že to zkusíte? Už alespoň víte, kudy příště ne.

Chyby jsou přirozenou součásti růstu

I “chybná” rozhodnutí. Všichni je občas uděláme. Nebojte se jich. Některé mohou být nepříjemné. Ale nebýt jich, nejspíš byste dnes nebyla tím, kým jste nyní. Úžasnou ženou se zkušenostmi. Nevidím vás přes monitor, ale jsem si jistá, že jí jste!

Takže jak se nerozhodnosti zbavit?

Jste napnutá? Asi vás zklamu. Jediná rada je nebát se „něco“ udělat! Nebát se svého rozhodnutí. Nebát se chyb. Jinou nemám. Bohužel. I když jsem nad tím dlouze dumala. Ale možná přece ještě něco!

 • Nerozhodnost pramení z nedostatku sebevědomí! Zkuste na něm zapracovat. Prostě si více věřte. Určitě jsou věci, které umíte a právě v nich si zvyšujete své sebevědomí. Dělejte je! Pochvalte se. Ukažte to, co děláte druhým. Ať všichni vidí, jak jste šikovná.

Jestli jste smutná, že jste nerozhodná, tak nebuďte! Nevyčítejte si to, nepeskujte se. Něco vám prozradím. Všichni jsme nedokonalí. Ale máme rozum. Máme možnost přemýšlet. Měnit své myšlenky, pracovat se svými podvědomými programy.

A i když uděláte chybu, co se stalo, stalo. Poučte se a běžte dál. Hlavu vzhůru. Přijměte se. I se svou nerozhodností. A začněte na tom pracovat.

V životě všichni projedeme hodně křižovatek i kruhových objezdů. Musíme udělat opravdu hodně rozhodnutí. Držím vám palce a přeju vám, abyste byla vytrvalá, odvážná. A měla tak dost energie na žití tady a teď. Proto jsme přece tady!♥

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Proč nemůžu najít partnera – 7denní online program
 • Ebook Rozchod jako nový začátek