Odložte, co není vaše

Ani já, ani nikdo jiný nemůže jít tou cestou za tebe. Musíš po ní jít sám.
Walt Whitman

Zodpovědnost – slovo nad kterým poslední dobou hodně přemýšlím. Musíš být zodpovědný – tak nás to učili. Často se ale cítíme zodpovědní nejen za svůj život, své rozhodnutí, slova i činy, ale i za to, co je těch druhých. Za naplnění očekávání druhých, jejich pocity i rozhodnutí, jejich starosti a trable.

Nakládáme si sami na hřbet to, co není naše. Bolí nás záda, protože někdy je těžké to unést, a občas pod tou tíhou padáme na ústa.

Přehnaná zodpovědnost člověka drtí. Cítí závazek, zodpovědnost za všechny a všechno. Nejprve je zodpovědný, a až pak myslí na sebe. Pokud jsou očekávání druhých v rozporu s tím, co chce on sám, nemusí si ani házet minci. Zodpovědnost vyhraje.

Člověk je ale především zodpovědný sám sobě, protože ať chce nebo ne, následky svých činů si ponese sám. Před sebou člověk nikam neuteče. Ale možná jste si zbytečně naložili i to, co není vaše, zatímco se tvářili, že je to v pohodě a že to unesete. Uvnitř vás to ale štve nebo trápí, že neumíte odmítnout a nemáte sílu, shodit to ze sebe.

Jenže jste to vy sami, kdo to dovolil. Protože pokud byste to nedovolili, jak by vás někdo mohl donutit nést více, než můžete zvládnout? Uvědomte si, že máte právo ukázat druhým, co chcete a co ne. Nemusíte vždy všem vyhovět a vyjít vstříc. Máte právo odmítnout a říct ne.

A tak odložte, co není naše.

♥Odložte zodpovědnost za očekávání druhých, za jejich pocity a myšlenky,

♥zodpovědnost za to, že musíte vše unést, zvládnout a všem vyhovět,

♥zodpovědnost za rozhodnutí druhých, co se svým životem udělají,

♥zodpovědnost za to, co si z vašich rad a slov vezmou, a jak je pochopí,

♥zodpovědnost za jejich neúspěchy, trable a pohled na život a situace,

♥zodpovědnost za to, že musíte být vždy všem k dispozici,

♥zodpovědnost za nenaplnění jejich představy o vás…………….., vy nejlíp sami víte nejlíp, kde vás bota tlačí.

Uvidíte, že s každým odložením pocítíte úlevu, jako byste odkádali závaží. Začnete se cítit více svobodní, možná vás konečně přestanou bolet záda, a po dlouhé době se volně nadechnete.

Nestanete se nezodpovědní, ale budete zodpovědni za svůj život. Za své slova, myšlenky i činy. Za své tělo, mysl i duši. A to není málo. Popravdě na jeden lidský život to opravdu stačí.♥ Lenka

Lenka Krůpová
Pomůžu vám uvést život do SOULADU a prožívat osvobozující VYROVNANOST a KLID, díky poznání a aktivaci potenciálu vaší DUŠE, práci s nastavením MYSLI a praktickým krokům v péči o TĚLO a zdraví. Ukážu vám SOUVISLOSTI vašich problémů, i jak to změnit při konzultacích a rozborech. Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře