Naučte se chovat asertivně, a žijte spokojeněji a klidněji

 • Zraňují vás poznámky druhých a nevíte jak na ně správně reagovat?
 • Přemíláte si stále dokola jízlivé poznámky vaší kolegyně, a nevíte jak to udělat, aby vám dala pokoj?
 • Ve chvíli, kdy na vás někdo útočí, shazuje vás, zůstanete jako opařená, krve by se ve vás nedořezal, zatímco později víte přesně, co jste měla nebo mohla říct?
 • Nevíte, co odpovědět prodavačce, která se na vás utrhne, a stojíte jako solný sloup, nebo jí to oplatíte stejnou mincí, ale rozhodně z toho nemáte dobrý pocit?
 • Nenapadá vás, jak odpovědět sousedce z 5.patra, které se vás už poněkolikáté ptá, jestli ještě pořád nikoho nemáte?
 • Máte pocit, že jste jako snadná kořist, na které si každý rád zgustne?

Tak právě pro vás něco mám.

 • Naučte se pár účinných tipů a triků asertivního chování, a žijte spokojeněji a klidněji (a ještě se u toho můžete cítit prima žensky)

Nejlepší obrana je útok?

Taky už jste to slyšely? Tohle pořekadlo moc nefunguje. A navíc útočit na druhé, křičet, hádat se, spolehlivě ničí vaši ženskost. A to přece jako ženy nemáme zapotřebí.

„A to jako znamená to, že když jsem žena, mám si nechat všechno líbit?“

Ne, to rozhodně ne!

 • Nikdo nemá právo mluvit s vámi povýšeně, ponižovat vás, ztrapňovat nebo být na vás hnusný.

Ale existuje jiný, lepší způsob, než útok a boj. Tím způsobem je asertivní chování.

Platí pro všechny, i když pro nás ženy má ještě navíc své kouzlo.

 • Pokud se totiž naučíme reagovat na poznámky klidně, pevně a sebevědomě, místo abychom útočily, oplácely stejnou mincí, dokážeme protivníka odrazit ladně žensky a s grácií.

Posílí to naše SEBE – VĚDOMÍ i naší ŽENSKOST.

Asertivita a sebevědomí

Asi tušíte, že mít své hranice a dokázat říct jasně svůj názor, své potřeby a stát si za tím, mít právo říct ano nebo ne, změnit svůj názor, souvisí s naším sebevědomím, sebe-hodnotou a sebeláskou.

Takže je určitě potřeba zapracovat na svém sebevědomí. Od toho se totiž vše odvíjí. Tím nejsnadnějším terčem narážek, poznámek, strefování, bývají často lidé, kteří si nevěří a na první pohled je to na nich vidět.

Asertivita a ženskost

Způsobů, jak si nastavit hranice a dát jasně najevo, že si vše nenecháte líbit, je spousta. A často lidé používají reakci ve smyslu „na hrubý pytel, hrubá záplata.“

 • Jasně, můžete útočníka  poslat do.. patřičných míst a použít i jadrnější slovo.
 • Nebo zařvat a sjednat si pořádek.
 • Anebo se hádat, ať je vidět, že vy se nedáte.

Možná to bude fungovat. Jsou takové situace, kdy jednáme z prvotní reakce, chceme se bránit nebo upustit páru, protože nás to fakt nadzvedlo. Může být.

ALE ne vždy, a  ne na každého tuto metodu můžete použít. Třeba u šéfa to raději nezkoušejte.

Někdy je to naopak kontraproduktivní, protože útočník najde vaše citlivé místo, zjistí vaší slabinu, podle vaší přehnané reakce a bude vědět, jak se strefit do černého a spolehlivě vás zasáhnout.

Odesílat opakovaně někoho do pr…není to, co vám přináší spokojenost a klid.

No a v neposledním bodě, pokud je to naučený model vašeho chování a reakce, spolehlivě ničí vaší ženskost. 

Co je to být asertivní?

Být asertivní znamená dokázat se postavit za sebe, za svůj názor, své myšlenky, stanoviska, prosadit to, co chcete a stát si za tím, a to aniž bychom druhé napadaly, útočily nebo narušovaly jejich právo na jiný názor.

Je to jedna z komunikačních dovedností, která dokáže působit prostě žensky. A pokud to (zatím) neumíte, neklesejte na mysli, je to něco, co se lze naučit.

Co není asertivita

Asertivní chování neznamená, že vyhrajete, všechny převálcujete jako buldozér a prosadíte svůj názor za každou cenu, zatímco odcházíte  středem jako vítěz za ovací a potlesku všech přihlížejících.

To rozhodně ne. Není tady vítězů, ani poražených.

Ale uvnitř se budete cítit skvěle, protože se dokážete za sebe postavit, stát si za sebou. Pozvedne to vaše sebevědomí, spokojenost, sebe-hodnotu.

Chcete se naučit reagovat na poznámky klidně, sebevědomě, žensky a s grácií?

Pokud vás tohle téma zajímá, příští týden ve FB skupině V souladu se svou duší  se podíváme se na několik technik, které vám, v tom mohou pomoci.

Přidejte se k nám! Do skupiny můžete vstoupit TUDY:

Lenka Krůpová
Pomůžu vám objevit vaší ženskost a krásu vaší duše, líbit se sama sobě a cítit se příjemně ve svém těle. Staňte se sebe-vědomější a elegantnější ženou (v každém věku), která si užívá život v klidu a s radostí. Stáhněte si zdarma ebook Jak být sebevědomější a elegantní ženou zde >>
Komentáře