Zinek nejen pro muže

Zinek je stopový prvek, který se podílí téměř na všech metabolických procesech a je přítomný v každé buňce v našem těle. Určitě jste už slyšeli o zinku v souvislosti s imunitou – podporuje zdravou činnost našeho imunitního systému. Má totiž v našem organismu úlohu dopravního strážníka. Kontroluje a řídí procesy látkové výměny, funkci enzymatických systémů a udržuje buňky ve zdravém stavu.

Má ale ještě spoustu dalších předností, o kterých možná nevíte.

Kontroluje také  smršťování svalů, urychluje hojení ran, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, podporuje růst a mentální aktivitu. Může pomoci při problémech s vnímáním chuti. (jeho nedostatek se může projevovat jako kovová pachuť v ústech)Dále podporuje vylučování inzulínu a jeho prospěšnost v případě léčby cukrovky potvrdilo několik studii.

Zinek pro zdraví vlasů, kůže a nehtů

Podporuje také zdraví vlasů, kůže a nehtů, jeho nedostatek se zobrazí například jako bílé skvrny na nehtech. Nedostatek zinku je poměrně často v pozadí nepříjemných a chronických kožních problémů. 

Zinek pro muže

Zvlášť vhodný je pro muže, protože udržuje normální funkci prostaty, hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, je možné jej použít i při léčbě neplodnosti.

K normální tvorbě testosteronu a spermií je totiž zapotřebí přítomnost dostatečného množství zinku v organismu. Poruchy potence, které jsou mezi muži poměrně rozšířeny, mohou být způsobené právě chronickým nedostatkem zinku.S tím souvisí i to, že ústřice jsou považovány za velmi účinné afrodisiakum, možná proto, že obsahují totiž velké množství zinku.

Zinek pro sportovce

Sportovci potřebují zinek ve větším množství než je průměr, protože v průběhu tréninků a soutěží se jeho ztráta na jedné straně zvyšuje pocením a na druhé straně je větší množství zinku potřebné pro tvorbu červených krvinek a zvýšený metabolismus mastných kyselin a železa.

Zinek pro alergiky

Velký význam má zinek i pro alergiky. Při vzniku senné rýmy totiž hraje důležitou roli nedostatek zinku v lidském organismu, proto lidé, které trápí alergická rýma, by měli doplnit tento stopový prvek.

V lidském organismu se zinek podílí na velkém množství procesů látkové výměny a působí antialergicky, a tak stabilizuje buňky imunitního systému a zajišťuje, aby organismus reagoval na přítomnost alergenů ne nepravidelným a nadměrným, ale pravidelným a postupným vylučováním histaminu.

Snižuje tak přirozenou cestou přecitlivělost organismu na alergické substance, například na pyl.

Zinek a znečištěné prostředí

Pro obyvatele velkoměst je z ekologického hlediska nepřítelem číslo jedna olovo a kadmium, které se dostává do ovzduší s výfukovými zplodinami a s cigaretovým kouřem. Pokud má organismus nedostatkem zinku, přijímá více olova. Zinek tedy poskytuje i určitou ochranu proti škodlivým vlivům znečištěného vnějšího prostředí.

Jak ho získat?

Lidské tělo přijímá zinek z potravy a výživových doplňků, není schopno syntetizovat si ho samo. Zinek je přítomný ve velkém množství v mase, vajíčkách, pšeničných klíčcích, dýňových semínkách, jakož i v „darech moře“, mase mořských ryb a korýšů a luštěninách.

Ale i přes dostatečné množství zinku ve stravě mohou nastat problémy s jeho nedostatkem v důsledku neefektivního vstřebávání.

Organický zinek v chelátové vazbě

Pokud se rozhodneme doplnit zinek je ale důležité, aby byl organický – přírodní v chelátové podobě. To je verze, která je ke konzumaci nejvhodnější, protože ve formě chelátu dokáže organismus zinek nejlépe zužitkovat.

Přesně takový je zinek Chelated Zinc , vyzkoušejte.

Lenka Krůpová
Pomůžu vám uvést život do SOULADU a prožívat osvobozující VYROVNANOST a KLID, díky poznání a aktivaci potenciálu vaší DUŠE, práci s nastavením MYSLI a praktickým krokům v péči o TĚLO a zdraví. Ukážu vám SOUVISLOSTI vašich problémů, i jak to změnit při konzultacích a rozborech. Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře