PORADENSTVÍ ZDRAVÍ A VZTAHŮ ZDARMA

Dovolte mi přivítat Vás v poradně zdarma. Můžete zde psát dotazy týkající se vašich problémů v oblasti vztahů nebo zdraví.

Po kliknutí na tlačítko nový dotaz vyplňte krátký dotazník, především váš e-mail a datum narození. Odpověď najdete zde v poradně a současně ji obdržíte na e-mail.

Kolegyně

19. 2. 2020 - 19:22 - Zuzana

Dobrý den, mám problém s kolegyní, jsem na ni až přecitlivělá. Nejspíše je to tím, že ona je příliš hrrr, chce být nejvíce vidět, bere vše jako její, jak věci, tak i vztahy na pracovišti. Čím víc je jí slyšet, tím víc cítím jak se stahuji do sebe a tím jsem méně jak v kolektivu…. Nyní jsem ve fázi, kdy mě na ní už vytáčí úplně vše. Možná se částečně cítím i jejím divokým a hlučným působením ohrožená. Vidím, jak “leze do zadku” nadřízeným a manipuluje s dalšími kolegy.
Hledám kde je ve mě problém, proč to tak mám, práci mám ráda, je pestrá a zajímavá, ale z této kolegyně mám pocit, jako by byla buldozer, bere vše, co si půjčí, nevrací, jedině po upozornění..
Hledám, zda já nemám nějaké špatné nastavení. Už jsem zažila několikrát ze stran kolegyní šikanu na pracovišti. Ráda bych chodila do práce v pohodě a nejlépe by bylo aby mi tato paní byla lhostejná.
Nevím jak to mám udělat aby mě její chování nechávalo v klidu a v nadhledu. Budu moc ráda za typ, za radu co s tím, nebo kde dělám chybu já, že to tolik prožívám.
Předem moc děkuji za odpověď.
Zuzka

Dobrý den, druzí lidé nám často nastavují zrcadlo, a z jejich chování můžeme poznat, co potřebujeme nejvíc změnit, protože to je většinou přesně to, co nás nás nejvíc dráždí a irituje. Příklad – když vám někdo řekne, že vypadáte hrozně a měla byste změnit oblečení, vůbec se to netýká toho, že byste měla měnit svůj vzhled, ale jde o to, že se tím začnete zabývat a myslíte na to celý den, štve vás to, mrzí…Pokud to tak je, pak vám ten člověk nastavil zrcadlo a ukázal vám, jak málo si vlastně věříte a jak moc se podceňujete. Pokud byste zdravé sebevědomí měla, mávla byste nad tím rukou a neřešila to. Většinou totož vůbec nejde o to, co vám daný člověk řekl nebo udělal, ale o tu informaci, kterou jste díky tomu získala o sobě. A díky tomu si uvědomíte, na čem ještě potřebujete pracovat, co nemáte zvládnuté.

Vy jste velmi rozdílné energie, vaše kolegyně je energie Ohně, to je nejaktivnější energie, přeskakuje z jedné věci na druhou, všude je jí plno, potřebuje stát včele hořet a zářit, nesnáší kritiku a už vůbec pocit, že něco dělá špatně. Vy naopak jako energie Země potřebujete klid, rozvahu, stabilitu, jistotu, pevnou půdu pod nohami. Takže Oheň narušuje váš klid. Ale co s tím? Ona se s takovou energii narodila, je prostě taková, nemůžete ji změnit, můžete jen její rozdílnost přijmout a respektovat, ale nastavit si své hranice, aby vám to neubližovalo.

Vy totiž, ačkoliv jste nejspíš velmi šikovná, zručná, máte rovinu dovednosti, si vůbec nevěříte a často o sobě pochybujete. Vše rozebíráte a analyzujete v hlavě, místo toho, abyste něco udělala prakticky, například ve vztahu s kolegyní dala jasně najevo své hranice. Ono totiž nejde o to, co dělá, jak se chová k druhým, to je zase jejich věc, ale jde o vás.  To zřejmě nastavené nemáte, proto píšete, že jste v minulosti byla šikanována na pracovišti. Dokud to vy nezměníte, budou se jen střídat trenéři a situace se bude opakovat.

Uvědomte si, že o svých pocitech rozhodujete jen vy, nikdo jiný! Nenechte druhé rozhodovat o tom, jak se budete cítit. Mrkněte na článek: https://lenkakrupova.cz/az-se-on-zmeni-pak-budu-stastna/, platí to v každém vztahu, i pracovním. Nedávejte své kolegyni moc rozhodovat o tom,  jak se budete cítit. Přijměte, že je jiná, že se chová tak, jak se chová, možná do ní tak úplně nevidíte, a ačkoliv se to nezdá, pod tou slupkou je velká citlivost…Buďte si vědomá své hodnoty, vy jste dost dobrá přesně tak jak jste! Více si věřte, a mluvte o tom, co se vám nelíbí, postavte se za sebe. Druzí se k vám budou chovat tak, jak jim dovolíte. Ignorujte její chování, pokud se vás netýká, řekněte si prostě je taková, každý jsme jiný. Ale pokud se to bude týkat vás, dejte ji jasně najevo, kde ještě může, a kde už ne!

A pracujte se svými myšlenkami, zaměřte se na své příjemné pocity, na svou harmonii, najděte něco, co vaše pocity bude zlepšovat. Vždycky je to o nás.♥

S láskou Lenka

 

← Návrat do poradny