Podpořte vnější změny změnou uvnitř

Pokud chceme změnit nějaké vnější podmínky, musíme současně změnit i ty vnitřní.

A je pravdou, že většina lidí se snaží změnit jen to vnější. Pokud ale současně svou práci “venku” nedoprovází změna myšlení a přesvědčení, pak naše výsledky budou jen dočasné nebo žádné.

Jako příklad si uvedeme třeba časté ženské téma – problémy s nadváhou. Dejme tomu, že jste něco v posledních letech přibrala. Necítíte se v tom příjemně a rozhodnete se to změnit.

 • Upravíte stravování.
 • Začnete se více hýbat.
 • Přidáte cvičení.

Pochybnosti

Jenže výsledky nejsou hned vidět. (Ty kila jste ale taky nepřibrala za měsíc, že?) A tak, i když si přejete mít svou ideální váhu, cítit se hezky v těch nových šatech nebo konečně si zase obléct ty super džíny, které jste před rokem odložila, začnete pochybovat o tom, že to bude fungovat. Zvlášť pokud jste měla už podobné nepovedené pokusy.

Přesvědčení a zkušenosti jiných

A pokud si nebude hlídat své myšlenky a pojedete dál na autopilota, vytáhnete si ze své mysli i přesvědčení a zkušenosti jiných. „Lidce se to taky nepovedlo, Maruška říkala, že s tím nic nenadělám, že je to přechodem…..“

A tak ve vaší mysli budou kolovat myšlenky:

 • V mém věku už to nejde zhubnout. Zhubnu, a pak stejně zase přiberu. Je těžké udržet si váhu. Vždycky jsem měla špeky. Nikdy nezhubnu. Nemám vůli.

Pokud se těmito myšlenkami budete zabývat opakovaně a budou vašimi převládajícími myšlenkami, stanou se vaším přesvědčením. Budete tak programovat své podvědomí proti tomu, co si přejte.

Podvědomí nerozlišuje, jestli je vaše myšlenka správná nebo v souladu s tím, co si přejete. Jen přijímá, co ji vědomá mysl předkládá.

Měla jsem pravdu, nefunguje to!

No, a tak ty kila nepůjdou dolů. I když se snažíte a potíte se v posilovně. Budou se vás držet jako klíště, protože to blokujete v hlavě. A možná to po pár týdnech otráveně vzdáte. Vrátíte se na gauč k seriálu a čokošce. Naštvaná na sebe i na celý svět.

Hledání výmluv a ospravedlnění

Ve snaze zlepšit svůj pocit (kdo by se chtěl cítit špatně, že) se budete snažit najít výmluvu nebo ospravedlnění. 

 • Že je to dědičné a máte to v genech. Že za to může ta zatracená štítná žláza. Ten přechod. Že je to stresem. Že máte blbé, sedavé zaměstnání. Nebo naopak jste celý den na nohou. Tak jak máte dodržovat jídelníček a ještě k tomu cvičit atd.

Budete hledat ty vnější okolnosti, které vám brání žít život, jaký si přejete. A takové myšlenky vám berou sílu, stahují vás dolů a od toho, co si vlastně přejete.

Tímto přístupem si vlastně podřezáváte větev, protože se cítíte jako oběť okolností. Ta, co nic nemůže změnit.

Jak podpořit změnu vnější uvnitř?

Na rovinu, bez té vnější změny – úpravy jídelníčku, přidání pohybu, to patrně nepůjde. Nebo alespoň já neznám nikoho, kdo by to zvládl jen sílou své mysli. Ale můžete tomu pomoct.

Pokud změníte své myšlenky, budete hledat ty silné myšlenky s vírou, že to zvládnete a budete svou mysl udržovat v očekávání toho nejlepšího, bude vás to posilovat a motivovat udělat vše pro to v tom vnějším světě, aby se to stalo vaší skutečností. To mi věřte.

Už víte, co nechcete

Takže, vadí vám, že máte nějaké to kilo navíc? Že si nemůžete koupit to, co se vám líbí, protože ve vaší velikosti to prostě není? Nebo to nevypadá tak dobře? Nepřipadáte si přitažlivá? Štvou vás ty vaše špíčky nebo špeky? Nadváha vás omezuje v pohybu? Dříve se unavíte? Vaše fyzička není nejlepší? Ano?

Super, gratuluju, takže už přesně víte, CO NECHCETE!

Ale víte taky, co chcete?

Hmm. Zdá se vám to jako hloupost? Jasněže to přece víte? Úpřímně, není to ale tak, že spíše přemýšlíte nad výše zmíněnými myšlenkami? Nezaměřujete svou pozornost spíše na to, co vlastně vůbec, ale vůbec nechcete?

 • Kam směřuje naše pozornost, tam jde energie. Svou pozorností to vlastně živíte. Posilujete to. Stáváte se tím.
 • A jak se cítíte, když přemýšlíte nad těmito myšlenkami? Nespokojenost, naštvanost, lítost, frustrace…prostě nic moc pocity, že? Svou pozorností na to, co nechcete, ale přitahujete ještě více takových pocitů. A cítíte se pak ještě hůř.

Tahle cesta rozhodně nevede k tomu, co chcete. Tak s tím přestaňte.

Víte, co chcete?

Vezměte tužku a papír a sepište si, co opravdu chcete. Jak se chcete cítít? Ať to máte černé na bílém, nejen ve své hlavě.

 • Chcete se ve svém těle zase cítit příjemně? Být fyzicky v kondici? Být pružnější, ohebnější? Mít pevnější svaly? Cítit se přitažlivá? Obléct si zase ty staré džíny, které vám dřív tak slušely? Koupit si ty krásné šaty, které jste viděla ve vitríně?

Důvodů můžete mít spoustu. Klidně se rozepište, nikdo to nebude číst.

Nová realita

Svůj seznam si někde uložte. Vracejte se k  němu. Doplňujte ho. Představujte si sama sebe v té nové realitě.

 • Že už to máte. Že už to žijete. Že už se tak cítíte.
 • Představujte si, jak se cítíte v těch krásných nových šatech. Jakou máte skvělou fyzičku. Jak snadno a s lehkostí jdete do kopce. Jak vám to sluší.
 • Dívejte se na své nové já. Prožívejte pocity, jaké byste cítila, kdyby se to už stalo. Jaké by to bylo? Byla byste šťastná? Komu byste to řekla? Jak byste to řekla? Zkuste se do toho vžít.
 • Vracejte se k těmto obrazům co možná nejčastěji!

Když se totiž soustředíte na to, co si přejete, budete si vytvářet ve své mysli obraz, že už to prožíváte a bude vás to posilovat na vaší cestě. A co víc, začne vás to bavit a prostě to nevzdáte. Mentálně posilujete změny vnější.

Pravda, někdy je to větší fuška udržet své myšlenky, než cvičit břišáky. :-) Ale vy to určitě zvládnete!

P.S. Možná nadváha není vaše téma, ale máte problémy v jiné oblasti. Rozhodly jste se pro změnu. Podpořte svou vnější změnu, změnou uvnitř. Určitě se výsledky dostaví snadněji. Přeju vám, ať se vám daří!♥ A pokud potřebujete popostrčit, jsem tady pro vás.

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Proč nemůžu najít partnera – 7denní online program
 • Ebook Rozchod jako nový začátek