Nebojte se být jiní

Všichni si přejeme mít kolem sebe lidi, kteří nám rozumí, chápou nás a vnímají život stejně. Hledáme u druhých pochopení a podporu, chceme s nimi sdílet své myšlenky a zkušenosti. Přirozeně toužíme někam patřit.

Co když se ale jednoho dne rozhodneme začít dělat věci jinak?

Vydat se vlastní cestou a začít dělat něco jinak než ostatní, znamená vybočit z davu. A ten kdo vybočuje, na to ho je více vidět. Lidé ho začnou najednou více řešit. Posuzují jestli to, co dělá, by měl nebo neměl dělat nebo soudí jeho rozhodnutí.

Někteří možná proto, že sami nenašli odvahu s nějakou změnou začít. Jindy je za tím nejistota, že když se ten druhý změní, přestanou si rozumět. Nebo strach a snaha zachraňovat toho druhého, protože si myslíme, že nejlíp víme, co je pro něho nejlepší. A najde se i závist a nepřejícnost, co kdyby pak ten druhý byl lepší?

Možná jste to zažili nebo zažíváte, pokud jste vykročili ke změně.

Třeba jste se začali věnovat péči o své tělo a svou pleť, baví vás móda a líčení, rády se cítíte hezky, a vaše okolí vás považuje za povrchní fiflenu.

Nebo jste se rozhodli pracovat na seberozvoji a změně svého myšlení, začali jste číst jiné knihy, navštěvovat semináře a ostatní říkají, že jste divní, že jste se změnili a už to s vámi není ono.

Nebo jste začali běhat, zdravě se stravujete, denně cvičíte, a druzí si z vás dělají legraci, že jste fanatik, že oni si dají raději čokošku a budou ležet na gauči.

Anebo jste se rozhodli seberealizovat, odešli jste z práce, která vás neuspokojovala, a vrhli jste se do podnikání, a druzí vás mají za nezodpovědného snílka, který nechce pracovat, a chce jen rychle zbohatnout.

Podobných příběhů jsem už slyšela při konzultacích spoustu. Žena, která začala sportovat, protože ji to baví a díky tomu ventiluje své silné energie a cítí se skvěle, vypráví, jak ji zraňují jízlivé poznámky tchýně: „Kdybys raději umyla okna.“

Žena, která se začala stravovat vegansky, poslouchá lavinu kritiky a zesměšňování, že se zbláznila, a ubližuje si, i když jí samotné tento styl vyhovuje a zbavila se díky tomu zdravotních problémů, atd.

Často mě napadá, proč si lidé myslí, že mají právo druhého soudit a kritizovat, když nežijí jeho život, neznají jeho důvody a a do jeho života jim nic není.

Druzí lidé nemusí a ani nemohou vždy chápat vaší cestu. Není to jejich cesta, je vaše.

Být jiný vyžaduje odvahu a vnitřní sílu.

Protože vybočení z davu společnost často trestá odsouzením. „Je jiná, divná, chová se divně…“, možná jste to už slyšeli. A možná jste tak někdy sami přemýšleli nad někým, protože se odlišoval a nerozuměli jste jeho rozhodnutí.

Být jiný neznamená být lepším nebo horším člověkem, jen prostě člověkem, který se rozhodl jít jinou cestou. Člověkem, který má jiné sny a přání, a nebojí se za nimi jít. A tak dělá věci jinak, než jiní. Ale i jinak, než je dělal dříve, protože nemůže dělat věci stejně, pokud chce něco změnit a mít jiné výsledky.

Když se měníme, někteří lidé z našeho života odchází.

Reagují tak na naši změnu. A nám se to nelíbí, chceme, aby zůstali, protože se bojíme toho prázdného místa. Byli jsme na ně zvyklí a bojíme se, že budeme sami.

Když se zbavujeme něčeho starého, není to snadné, je to přece naše minulost, a tak přestože už víme, že nám to neslouží, nechceme se s tím rozloučit. Strach, pochyby, obavy, nejistota – i to s sebou změny často nesou.

Vrátit se zpátky?

Občas to zabolí a možná vás napadne, že snadnější by bylo se vrátit zpátky a zapadat. Stát se neviditelným. Jenže ta vaše změna, vás nejen baví, ale přináší vám i výsledky. A tak vás to vaše PROČ nepustí. Nejde to už vrátit se zpátky. Protože vám to už nedává smysl.

 • Když budete cvičit a zdravě jít a budete se ve svém těle cítit svěží, vitální a zdraví nebo zhubnete, zpevníte si svaly, nebudete se chtít vrátit zpátky na gauč a cpát se čokoškou a brambůrkami.
 • Když začnete pracovat na svých ženských výzvách ve vztahu, a váš vztah se změní, nebudete se chtít vrátit zpátky a nadávat s kamarádkami u kafe, jaký je ten váš partner debil. :-)
 • Když začnete pracovat na změně svého myšlení, začnete si všímat těch negativních lidí, které si na vše jen stěžují, vše kritizují a hledají na všem chyby. A nebude vám dávat smysl vrátit se k takovému způsobu myšlení.

A tak někteří lidé z vašeho života začnou odcházet, aby mohli přijít jiní. Je to ale ztráta? Vždyť to, že jste šli nějakou dobu společnou cestu, znamenalo, že jste byli stejní, vnímali jste života stejně a zrcadlili si. Možná i díky nim jste si uvědomili, že takhle žít už nechcete a začali jste se změnou. Poděkujte jim a pusťte je.

Začít dělat věci jinak, vyžaduje odhodlání, silné PROČ a vědomí sebe.

A ne vždy, to lidé ustojí. Může se stát, že na čas vybočíte, ale s první překážkou vás druzí zviklají a stáhnou zpátky do řady. „Vždyť TAM nebylo zas tak zle, aspoň budeš mít klid“, radí rozum.

Budeš-li stále s chromými, začneš kulhat.

Nemůžeš chtít lítat s orly a zobat se slepicemi.

Člověk je odrazem svých 3 nejlepších přátel.

Znáte tyhle přísloví?

To, co je stejné se přitahuje, to je zákon přitažlivosti. Nemůžete být jiní a mít kolem sebe stejné lidi jako dřív. To, co vyzařujete, není už v jejich úhlu pohledu. A tak se změní i vše kolem vás.

Pozvěte nové lidi do svého života.

Každá změna je jednodušší, pokud máte kolem sebe lidi, kteří jsou stejně naladěni.

Někoho, s kým můžete sdílet své myšlenky, inspirovat se nebo podporovat. Tím totiž posilujete svou motivaci, zaměření a pozornost. Zvlášť ve chvílích, kdy přijdou překážky, je díky tomu můžete zvládnou lépe.

Dovolte přijít novým věcem i novým lidem do vašeho života. Nebojte se být jiní, pokud vy se v tom cítíte příjemně. Je to přece váš život, a nikdo jiný ho za vás žít nebude.

 • A pamatujte si, že názory druhých nemají žádnou vlastní moc, která by vám mohla škodit, pokud jim tu moc nepřidělíte. Vy jste kapitánem své lodi a moc nad vámi mají jen vaše vlastní myšlenky.♥ L.
Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Ebook Žárlivost
 • Ebook Rozchod jako nový začátek
 • Ebook Rozlučte se s depresí