Nebojte se “béček”

No, řekněte sami, není tohle už tisíckrát ohraná písnička? „Po vitaminech B se přibírá.“ Anebo: „Béčka nemůžu, to bych byla tlustá.“ Jestliže patříte mezi ty, kteří jsou podobného názoru, pak tedy čtěte dál, budete zřejmě překvapeni.

Tak tedy za prvé, vitaminy včetně vitaminů skupiny B nemají prakticky žádnou energetickou hodnotu, takže přímo z nich nikdo přibrat nemůže. Určitě se ale obáváte, že po „béčkách“ dostanete chuť k jídlu a pak budete přibírat na váze.

Pojďme se tedy na tento problém podívat detailněji.

Vitaminy skupiny B plní v těle spoustu funkcí, ať už je to jejich zásadní význam pro dobrou funkci nervové soustavy anebo jejich nezastupitelná úloha při krvetvorbě. Ne náhodou zmiňuji právě tyto dvě vlastnosti vitaminů skupiny B.

Mimochodem znáte někoho, koho by alespoň občas netrápil stres? A znáte třeba nějakou chudokrevnou ženu? Že ano? A myslíte si, že už se rodíme vystresovaní a chudokrevní? Samozřejmě, že ne.

Podívejme se třeba na takový vitamin B12. Je to jeden z nejdůležitějších vitaminů vůbec. Vitamin B12 je mimo jiné důležitý pro stavbu kostí, krvetvorbu, pozitivně ovlivňuje náladu a pomáhá zajistit dobrou funkci pohybového aparátu.

Co je ale důležité, samotný B12 se v těle zdaleka neuplatní tak, jako v součinnosti s ostatními vitaminy skupiny B. Proto platí jednoduché pravidlo: když „béčka“, tak všechny!

Jak je to ale s tím zvyšováním tělesné hmotnosti? Takže na rovinu: je to mýtus. Prostě pověra. Nebo spíše dlouho tradovaný omyl. A vznikl pravděpodobně takto: Každý sportovec ví, že pokud potřebuje z důvodu sportovní činnosti zvýšit svou tělesnou hmotnost– tedy aktivní svalovou hmotu, je účinné, když přitom užívá vitaminy skupiny B.

Proč? Protože pak skutečně přibere! Ale teď pozor! Přibere svalstvo, ne tuk! Naopak tuk odchází pryč! Důvod je jednoduchý. „Béčka“ podporují využití energie z tuků a pomáhají přijatým bílkovinám regenerovat a obnovovat svalstvo.

Při nedostatku vitaminů skupiny B je vlastně schopnost našeho těla efektivně využívat energii z tuků a bílkovin omezena, což vede k jejímu ukládání v podobě nechtěného podkožního tuku!

Takže není pravdou, že se z „béček“ tloustne. Naopak! Tloustne se bez „béček“.

Častý problém vegetariánů je zvláště nedostatek vitaminu B12. Proto také často trpí chudokrevností, atrofií svalstva a mnohdy i nadváhou. Ale my ostatní si nedělejme iluze. Průmyslově vyráběná strava nám vitaminů skupiny B taky moc nedá.

Jestliže tedy občas pociťujete únavu, neklid, malomyslnost, nedostatek životní radosti, máte poruchy spánku, jste roztržití, chudokrevní, trpíte poruchami trávení, jste podráždění, máte zácpu, špatně se soustředíte, cítíte svalovou slabost, tvoří se vám předčasné vrásky, nadměrně vypadávají vlasy, sužují vás bolesti hlavy… Anebo prostě máte nějaké to kilo navíc, tak je třeba s tím něco udělat.

Dopřejte si tedy třikrát denně jednu kapsli Stress Management B-Complex. A prosím bez obav z přibírání na váze!

Budete o poznání svěžejší, štíhlí a v dobré náladě! A to přece za těch devět korun denně stojí, ne?

(Zdroj: Zdeněk Škop, TPM)

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem převzít zodpovědnost za svůj život, najít souvislosti těla a duše, pochopit poselství nemoci a žít spokojený život. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku o zdraví Nemoc jako odrazový můstek , Nehaste jen požáry, volte být zdraví a Rozlučte se s depresí a vztazích Tajemství šťastného vztahu , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek , Jak být v pohodě s druhými lidmi a Jak přežít horší dny a najít lepší pocity a kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům
Komentáře
 • Nemoc jako odrazový můstek

  Přijměte svou nemoc jako svého nejlepšího učitele a udělejte z ní svůj odrazový můstek.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Ebook Nehaste jen požáry, volte být zdraví
 • Ebook Tajemství šťastného vztahu
 • Ebook Žárlivost
 • Ebook Rozchod jako nový začátek
 • Ebook Rozlučte se s depresí
 • Ebook Jak přežít horší dny a najít lepší pocity
 • Ebook Jak být v pohodě s druhými lidmi
 • Doporučuji každé ženě tuto knihu
 • Doporučuji tuto knihu