Muž, který si nemohl vyzkoušet svou sílu

Muži a ženy jsou rozdílní, to všichni víme. Přesto možná naše emoce nejsou tak odlišné. Bolest muže nebo ženy je vždy jen bolestí. Dnes s vámi chci sdílet příběh jednoho muže.

Ten kluk vyrůstal s mámou, která byla silná, mužská energie. A tak mu vše organizovala, řídila a do všeho ho tlačila. Nedovolovala mu prosadit se a vyzkoušet svou sílu. Nemohl se naučit nést za své rozhodnutí zodpovědnost a správně zvažovat rizika.

Kluci jsou od přírody bojovníci. Potřebují si odřít kolena, poprat se a roztrhat si kalhoty. Zkoušet, co dokážou a překonávat překážky, aby mohli najít svou sílu.

Jenže máma se o něj bála, a tak ho do toho cizího, zlého světa nepustila. Tak alespoň hrál počítačové hry. Tam byl vítězem, když porazil spoustu nepřátel. Ale virtuální svět je přece tak odlišný, dokáže obstát i v tom skutečném, reálném světě? Nezaskočí ho v běžném životě, že je na ty skutečné situace nepřipravený?

Na střední si našel holku. No, spíš si ho vyhlédla sama a jeho nesmělost popohnala k akci. Prý jsou muži lovci, ale neměl se to kde naučit. Dnešní holky jsou prostě příliš aktivní a lovit se nedají, spíše loví.

Po škole se oženil. Miloval ji a konečně se cítil být tím silným mužem, který bude rozhodovat, organizovat, který ji ochrání a zabezpečí. Jenže časem zjistil, že tím, kdo u nich doma nosí kalhoty, je ona. Vybral si podvědomě ženu podobnou mámě.

Nemělo smysl se snažit, vždyť ho vůbec nepotřebovala. Všechno organizovala, řídila a zvládla to sama, líp a rychleji. Pořád ho někam tlačila, aby něco udělal, nebo nedělal, vyčítala a obviňovala. A hlavně chtěla, aby se změnil, jak mu často říkala. Jenže, ať udělal cokoliv, stejně to bylo málo a jinak, než chtěla. A on měl pocit,  že je k ničemu.

Začal v sobě cítit obrovský vzdor, chuť bouchnout do stolu a prosadit se. Tělo ho na to upozorňovalo silnou bolestí lokte, jenže nerozuměl jeho signálům. Neměl mužský vzor, který mu pomohl tyhle situace správně řešit. A tak začal bojkotovat všechno, co udělala nebo řekla. Hádky byly na denním pořádku a místo lásky začal cítit zlost a nenávist. Přitom ji kdysi tolik miloval.

A teď tu sedí a neví, co se svými pocity a svým životem. Uvnitř cítí bolest, vztek a do očí se mu derou slzy. Může ale tohle cítit? Je to normální? Neměl tátu a tak neví, jak to správně chlapi řeší. Přesto to cítí a neví, co s tím…..

Dnešní mladí muži to nemají snadné. Jsou vystaveni tlakům maminek, učitelek i žen, které v dnešní době mají převahu mužské, aktivní energie. Žen, které se snaží být stejně silné, úspěšné a aktivní, jako muži. Protože dnešní doba je prostě taková a vyžaduje se to po nich.

A tak často ty jejich energie přebijí. Zatlačí je do kouta. Pokud vyrůstají v takovém prostředí a nemají mužský vzor, nenaučí se v životě důvěřovat ve vlastní sílu.

Mámy kluků to taky nemají lehké, protože jejich přirozenost je své děti chránit. Jenže ženy, které se příliš o své děti bojí a nedovolí svým synů, být těmi kluky s věčně odřenými koleny a roztrhanými kalhoty, jim vlastně škodí. Byť z láskyplných důvodů.

Pro kluky je síla důležitá. Když je nenechají postavit se výzvám, a přesvědčit se o své síle, nenajdou tak vlastní sebevědomí. A pak je život může bolet.

Dejme svým synům důvěru a šanci si vyzkoušet, jak obstojí v tom „nepřátelském světě“. I když se o ně bojíme. Pak je nezaskočí to, že jsou na život nepřipravení.

A svým mužům – partnerům dovolme být tím, kým opravdu jsou. Těmi muži, kteří o nás bojují, ochraňují nás a vedou, tak, jak to mají ve svém nastavení. Tak, jako je to v tanci.

Neberme jim jejich sílu tím, že se budeme snažit být stejně silné nebo silnější. Dovolme si být těmi slabšími, křehčími, měkčími, prostě ženami. Není to hanba, je to naše ženské nastavení.

Nechme si pomoc do kabátu, podržet dveře, nést těžkou tašku. Ne proto, že samy bychom to nezvládly, ale proto, že nám to dělá dobře. Dejme jim najevo, jak jsou pro nás důležití.

Vždyť jim i nám jde o společnou věc. Abychom spolu byli šťastni.

Lenka Krůpová
Pomůžu vám objevit vaší ženskost a krásu vaší duše, líbit se sama sobě a cítit se příjemně ve svém těle. Staňte se sebe-vědomější a elegantnější ženou (v každém věku), která si užívá život v klidu a s radostí. Stáhněte si zdarma ebook Jak být sebevědomější a elegantní ženou zde >>
Komentáře