Jak překonat krizi, když děti vyletí z hnízda

Děti vyletí z hnízda a rodičům je kolem padesátky. S matkou lomcují hormony přechodu, s otcem druhá míza. Žena má deprese, muž milenku. Kateřina Cajthamlová

Na tento post jsem nedávno narazila. Realita? Možná to tak být nemusí. Investujte do vztahu dříve, než děti vyletí z hnízda! Protože ať už se vám to líbí nebo ne, ačkoliv se vám to zda nyní vzdálené, přijde den, kdy zůstanete s partnerem sami. V tu chvíli se ukáže, jak jste na tom s vaším partnerstvím. A nenajdete tam nic, co jste tam nevložili.

Vztahy se musí pěstovat. Není to něco, co jednou vytvoříte a máte hotovo. Je to jako s květinou. Když si ji přinesete domů jste okouzlená a nadšená. Máte radost z jejich květů. Když se o ni ale nebudete starat, uvadne.

Stejně tak láska potřebuje vyživovat. Potřebuje péči.

Je jasné, že ve čtyřiceti nebo v padesáti je to jiné, než ve dvaceti. Už neběháte bláznivě zamilovaní po louce. Nelíbáte se za každým rohem. Nevyznáváte si lásku každý den. Buďme realističtí. Lásku si už projevujeme jinak.

Může se stát, že vás unaví stereotyp všedních dní. Rutina. Zvyk. Většina vašeho času i myšlenek se točí kolem dětí. A pak přijde čas, kdy děti vyletí z hnízda. Zůstanete spolu sami.

Odcizení

Místo, abyste si užívali další fáze života, přišla partnerská krize. Najednou si nemáte co říct. Nemůžete najít nic, co by vás spojovalo. Cítíte odcizení. Děti byly vašim prioritním tématem. Po nich zůstala obrovská mezera. A vy oba nevíte, jak ji vyplnit.

Každý na to reagujeme jinak. Muž má spíše tendence rezignovat na veškeré dění a stáhnout se do sebe. Protože tu situací, ze které je nesvůj, neumí řešit.

A tak zatímco vy jste třeba smutná, on nechce ukazovat svou slabost. To, jak se uvnitř cítí. A možná začne dokonce bojkotovat všechno, co vymyslíte!

Ať navrhnete cokoliv, řekne, že je to blbý nápad:

 • do kina nepůjde a jako argument použije, že když to nedělal 20 let, nebude s tím začínat.
 • neláká ho ani zábava, společnost,
 • nechce jet ani na dovolenou.

Vůbec vám to neulehčuje! 

Když ale toužíte svým mužem zestárnout a užívat si společně s láskou podzim života, a nejen žít vedle sebe, pak je potřeba zase hledat cestu k sobě. Snažit se tomu druhému přiblížit. Vracet se na začátek, kdy jste byli jen vy dva.

 • Co jste dělali spolu? Co vás společně bavilo? O čem jste si povídali?

Hledejte způsoby jak by to šlo, místo hledání důvodů, proč to nejde. 

Zkuste se vracet ve vzpomínkách tam na začátek

Ke svým pocitům. K lásce.

Já jsem kdysi v krizi vytáhla dopisy, které mi psal manžel z vojny. Abych si připomenula, co jsem tenkrát cítila. Jak mi na něm záleželo. Jak jsem běžela ze školy na internát, abych je už, už mohla číst. Jak jsem každé jeho slovo hltala a nemohla se dočkat, až zas budeme spolu.

Tenkrát mi to pomohlo vrátit se tam, kde to ještě fungovalo. A z toho místa začít stavět vztah na novém základu.

Kouzelná moc

Možná i vy máte něco, co vás dokáže vrátit do chvíle, kde jste milovala a cítila se milovaná. Kde to ještě fungovalo. Může to být stará fotka nebo vzpomínka. Kamínek z dovolené. Dárek, který vám váš muž věnoval… Něco vám řeknu. Tyhle věci mají kouzelnou moc! Opravdu.

 • Je v nich uložená energie, kterou jste tenkrát do ní vložila.

Energie té chvíle, kdy jste byla šťastná. Čerpejte z ní! Zavřete oči a napojte se: Jak jste se tenkrát cítila? Vychutnejte si ten pocit. Můžete se k němu vracet.

Z toho pocitu můžete začít vylepšovat váš vztah

Samozřejmě pokud o to stojíte.

 • Když se budete soustředit na to, co je špatně, co vás rozděluje, najdete víc a víc takových věcí. Hledejte to, co vás spojuje. Za co si svého muže vážíte? Co na něm obdivujete?
 • Pokud se budete na váš vztah dívat jen kriticky, pak z téhle energii nikdy nemůžete vytvořit harmonický vztah. Prostě to nejde. Bohužel. Živíte to negativní svou pozorností. Vaše mysl je zaměřená na problémy. Musíte to změnit.

Můžete to podpořit svou myslí

Vizualizovat si váš vztah tak, jak si přejete. Přenést se do toho, že už takový vztah žijete. Jakoby se to už opravdu stalo. A dělat to pravidelně. Každý den. Třeba večer před spaním.

Zdá se vám to jako nesmysl? Ale kdepak. Běžně to přece děláte. Přehráváte si stále něco ve svých myšlenkách. Ale neděláte to ve svůj prospěch. Představujete si to, co vlastně vůbec v životě nechcete. Pitváte se v problémech. Vytváříte si scénáře. Domněnky. Začněte to dělat jinak.

Tlačíte – bude bojkotovat

Učili jsme se to už ve škole – kde je tlak, vzniká odpor. Když tlačíte, odtlačujete to svou energií.

 • Pokud chcete svého partnera DONUTIT do společných aktivit, prosím zadržte! 

Když ho donutíte, bude dělat vše natruc. Přestože je mu padesát, bude se chovat jako malý, vzdorovitý kluk. Když už musí, alespoň vám to zkazí. Bude se otráveně tvářit. Všechno mu bude dlouho trvat. Nebo vás zraní slovem. A vy si to neužijete.

 • Spíš než tlak je potřeba mluvit o svých pocitech. Jak se cítíte, co byste dělala ráda, co by vám udělalo radost…

Věřte mi, na to lépe slyší, než na výčitky, že s vámi nikde nechodí. Že se změnil a stává se z něho bačkora. Nebo, že jste si měla vzít raději tenkrát Karla. Anebo, že manžel Marušky je jiný chlapík.

Chcete jít společně do kina nebo koncert?

Řeknete, že by vám to udělalo radost, kdyby šel s vámi. Že se moc těšíte, jak si to užijete spolu. Když odmítne, netlačte. Nevyčítejte. Nebuďte uražená. Nebrečte před ním. Muži často vnímají slzy jako citové vydírání nebo nátlak, přestože vy jste to tak nemyslela. Jen vám to bylo líto.

Řekněte jen, že vás to mrzí, ale že vy půjdete. Běžte sama nebo s kamarádkou. A opravdu si to užijte!

Můžete mu pak říct, jak to bylo skvělé, a že vás mrzelo, že tam nebyl. Ale že se těšíte, že příště půjdete spolu. Dál se k tomu nevracejte. Třeba příště půjde. Nebo ještě párkrát bude vzdorovat. Ale určitě o tom bude uvažovat více, než když ho budete nutit.

Nezapomínejte na sebe!

 • Něco vám řeknu, vy sama pro sebe jste tím nejdůležitějším člověkem! Že jste to už slyšela? No sláva.

Najděte si něco, čím budete naplňovat sebe. Dělejte, co vás baví a dělá vám radost. Co vás uchvacuje a vtáhne. U čeho cítíte krásné pocity.

 • Jak dlouho jste říkala, že nemáte na nic čas? Tak teď ho máte! Vrhněte se na koníčky. Nikdy není pozdě na učení se cizích jazyků. Ideální čas koupit si předplatné do divadla. Chodit do kurzu malování.

Zajistit si spokojenost a štěstí je totiž vaše práce. Ne toho druhého!

Nespoléhejte se na to, že ty super pocity přijdou, až někdo jiný něco udělá. Neodevzdávejte druhým svou moc nad svými pocity. Vy sama jste zodpovědná za svůj život. I za to, jak se budete cítit. Vy sama musíte nejprve naplnit sebe. Protože pokud člověk nemá rád sám sebe, nemůže se radovat z žádného vztahu.

Berte to jako šanci

 • Vezměte si z toho pozitiva. Nemusíte mazat chleby na svačinu. Rozčilovat se nad neuklizeným pokojem. Celý den stát u plotny a ohřívat večeři. V prádelním koši je méně prádla. Koupelna je konečně volná.

Investujte do svého manželství. Pokud jste poslední roky moc neinvestovala, možná to bude potřebovat čas, než se pohár naplní. Oživte váš vztah novými zážitky, společnými aktivitami. Výlety do přírody.

Co vyzařujte, to přitahujete

Pocit štěstí, vyrovnanost, spokojenost a vědomí sebe – jsou přitažlivé pocity. Jsou sexy. Naplňujte sebe, a když z vás budou tyto energie vyzařovat, budou partnera přitahovat k společným činnostem. S takovým člověkem je totiž i stárnutí krásné.

P.S. ALE pořád se bavíme o vztahu, kde jeden druhého miluje a váží si ho. Kde se jen “něco pokazilo, ochladlo”, ale ten základ tam stále je. Láska, pocit, že chcete být spolu. Že ten druhý vám zato stojí.

Pokud tam nic není, svého muže nesnášíte, není nic, za co byste si ho vážila, není na čem stavět. Pak jen brzdíte sebe i partnera v prožívání naplněného života. Oba si ho zasloužíte. Jen možná s někým jiným.

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Ebook Žárlivost
 • Ebook Rozchod jako nový začátek
 • Ebook Rozlučte se s depresí