Jak najít smysl života

„Nudím se, nic mě nebaví. Nemůžu najít smysl svého života, nic mě nenaplňuje.“  Tyhle slova občas slyším v poradně.

Hledáme často něco obrovského, co obrátí náš život vzhůru nohami. Vyšší cíle, smysl naší existence, poslání, ale zapomněli jsme, že smyslem našeho života je být šťastný. Jsme tady na tomto světě hlavně kvůli sobě, abychom se něčemu naučili, zažívali co nejvíc příjemných pocitů a byli šťastni.

Zamyslete se nad tím, co vám dělá radost, u čeho se cítíte dobře, co vás opravdu dělá šťastnými. Je to nějaký koníček, činnost, vaše práce nebo třeba jen čas strávený s rodinnou, pečení koláče, setkání s přáteli? Pozorujte sami sebe, co vás doopravdy naplňuje. Nehledejte něco velkého, mohou to být drobné maličkosti.

Člověk, to NĚCO, občas nemůže najít. Cítí, jakoby se nemohl spojit s něčím uvnitř, se svou duší. Protože duše ví, co je radost a umí si ji navodit. Duše si pamatuje, proč jsme sem na zemi přišli, co jsme se chtěli naučit a rozvíjet. Jaké schopnosti, dary jsme na cestu životem dostali. Čím můžeme dělat radost sobě a tím i druhým.

Jenže lidé nechtějí hledat, chtějí jasný návod, jak to prázdno zaplnit. Chtějí odpovědi hned a s jistotou, že tohle je ten vyšší smysl, který hledají. Prostě v tom hledají složitosti. Jenže tak to nefunguje.

A tak moje rada zní – věnujte alespoň půlhodinku denně jen sobě. Ne jednou za čas, ale pravidelně, udělejte si z toho zvyk. Meditujte, relaxujte, nebo jen v tichu ležte a zavřete oči. Najděte to malé dítě uvnitř, spojte se s ním. Obejměte ho a zeptejte se, co by mu udělalo radost, co by si přálo, kdy se cítí šťastné.

Napište si svá přání, sny, něco, co jste ještě nikdy nedělali a chtěli byste to zkusit. Přemýšlejte, na co jste si jako děti rádi hráli, co vás bavilo, o čem rádi mluvíte s druhými.

A pak vyberte jednu věc a udělejte to. Když zjistíte, že to není ono, nevadí! Aspoň jste to zkusili. Často se stává, že když alespoň NĚCO uděláme, rozhýbeme kolečka a najednou to do sebe zapadne.

Občas si stěžujeme, že máme málo času na to, co bychom chtěli dělat. Jenže pokud je něco, kde cítíme radost, co nás těší, baví, naplňuje, budeme chtít zažívat ty pocity, co nejčastěji. A tak si ten čas začneme vytvářet.

Možná odložíme to, co není důležité. Přestaneme se tolik starat o druhé a začneme se více starat o sebe, své potřeby, přání. Naučíme se nastavit si hranice a najít si ten čas jen pro sebe, své dobré pocity.

Není to sobectví, je to projev sebelásky.

Když budeme spokojení, šťastni, naplnění, pak se to projeví i v našem postoji k druhým a ve vztazích.

Často se to stává u žen, které si myslí, že musí především pečovat o druhé. Spoustu času se starají o ostatní a sebe dávají, až na poslední místo, až když zbude čas. Jenže druzí netouží po tom, abychom se obětovali. Nikdo si nepřeje žít v rodině, kde je žena nespokojená, naštvaná, nervózní a druhým vyčítá, co pro ně vše dělá a jak se obětuje.

Druzí vás budou vidět raději spokojenou a v pohodě. Předejte nějaké povinnosti na druhé, oni to určitě přežijí.  Máte právo myslet na sebe, zbývá jen taková drobnost – sama si to dovolit.

Pro ženy se silnými rovinami energie, převahou lichých čísel v datu narození je dělat něco, co je naplňuje a baví, nutností. Potřebují odvést své silné energie. Jinak ženskou energií nezvládají, druhé stále k něčemu tlačí, komandují.  Prostě doma prudí. Možná se vám to nezdá, ale zkuste se zeptat partnera nebo svých dětí.

Když se zaměříme na něco, co nás baví, prostě nemáme čas se tolik zabývat druhými. Řešit, co by měli nebo neměli. Stáváme se měkčí, pasivnější a odrazí se to ve vztahu. Protože žena nemá aktivovat ve vztahu, být generálem, má se nechat vést, být měkkou ženskou energii. Jako v tanci.

A snad poslední ještě souvislost, protože se na věci ráda dívat celostně a skládám souvislosti. Játra jsou továrnou na sny. Ony mají spoustu důležitých funkcí v těle, ale o tom si můžete přečíst tady v článku:>>

Když je játra přetížená naší nespokojeností, potlačenou bolestí, zlostí, frustrací, přemírou nevhodného jídla, alkoholu, prostě sny nemáme a schopnost snít ztrácíme.

Příkladem jsou třeba alkoholici, kteří snít dávno zapomněli. Cítí prázdno, které neví, jak vyplnit a hledají své naplnění v láhvi. Už nechtějí nic. Jen drogu, náplast na jejich nemocnou duši.

Dobrá zpráva je, že játra má největší schopnost samo regenerace, když je podpoříme, nejlépe v jejím období, které brzy začne. Nikdy není pozdě.

Najít smysl našeho života znamená plnit si své sny a přání a dělat život krásnější sobě a tím i druhým.

Ale splněný sen nevznikne jen sněním, ale děláním.

Možná to souvisí s věkem, protože když je vám 20, říkáte si, že máte dost času, že máte celý život před sebou. Když je vám 50, napadne vás, kolik věcí ještě stihnete zažít?

A když budete jen přemýšlet, co byste měli vlastně dělat, může se stát, že se jednoho dne probudíte a zjistíte, že už vám nezůstal žádný čas na to, abyste dělali věci, které jste chtěli dělat.

 

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem najít souvislosti jejich zdravotních nebo vztahových problémů, a ukazuji, jak to mohou změnit při konzultacích a rozborech.
Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .
Napsala jsem několik ebooků Rozlučte se s depresí , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek .
Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
  • Chci vědět o novinkách

    Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky
  • Proč nemůžu najít partnera – 7denní online program
  • Ebook Rozchod jako nový začátek