Až se on změní, pak já budu šťastná

„Kdyby ON – udělal, nedělal, změnil.., tak JÁ – bych byla v pohodě, spokojená, klidná, šťastná..“

Jak často uvízneme v postoji, že nejprve se musí změnit ten druhý – že on musí nejdříve dělat něco, co my potřebujeme, a teprve AŽ POTOM, se budeme cítit šťastní. Řešíme to v rozborech i při konzultacích.

A tak ztrácíme čas čekáním na AŽ….

  • Až se změní, až to pochopí, až mu konečně dojde, že by se měl změnit, že se změnit musí

A když se tak neděje, zlobíme se, jsme uražení, nebavíme se, vyčítáme, obviňujeme, vyhrožuju odchodem…prostě tlačíme.

Máme pocit, že nemůžeme být šťastní, když ten druhý není tak, jak chceme, jak potřebujeme, tak, jak by měl být podle našeho očekávání a našich představ.

Navíc čím dál víc cítíme, že nemůžeme ovlivnit, jestli to vůbec udělá a kdy, nebo jestli to bude dělat jen chvíli, a pak zase přestane. Nemůžeme s tím vůbec nic udělat.

Cítíme se BEZ-MOCNÍ

A tak není divu, že se na druhého zlobíme, když jsme mu odevzdali SVOU MOC. Moc ovlivňovat, jak se cítíme.

Pokud druhému odevzdáme moc nad svými pocity a svým štěstím, pak se staneme závislí na jeho chování. Na tom, co on udělá. Budeme bez-mocní a náš život ani z dálky nebude připomínat rovnováhu, protože nikdy nemůžeme vědět, jak se ten druhý zachová, co udělá.

Druhé lidi nemůžeme změnit

Druhé změnit nemůžeme, a čím více se o to snažíme, tím více si připadáme bez-mocní, zklamaní nebo naštvaní.

Nikoho nemůžeme přetvořit k obrazu svému, aby byl tím, kým chceme, a jak chceme. A ani partnera jsme si nevybrali s tím, že ho později tak trochu předěláme.

To, co nám totiž ukazuje, je ten nejlepší trénink pro nás. Něčemu nás učí. A i když to tak nevypadá, děje se tak kvůli nám.

Změnit můžeme jedině sebe

Ta cesta ke spokojenosti a ke štěstí je vzít si svou moc zpátky. Moc rozhodovat o svém životě a o svých pocitech.  Což obnáší i přijetí zodpovědnosti za svůj život, své myšlenky, pocity.

Změnit můžeme, jedině sebe, své myšlenky, reakce, svůj přístup, postoj. Ale často se tím změní úplně všechno.

A pokud se nechci měnit?

Nemusíte. Vždycky máme právo volby. Nemusíme být ve vztahu, kde nám není dobře. Můžeme z té situace odejít.

Ale potřebujeme pochopit, proč jsme takovou situaci potřebovali prožít. Co nám to ukazuje, co jsme se měli naučit. Abychom věděli, co máme změnit a změnili to. Pak to už nebudeme potřebovat prožít znovu.

Nemusíme být bezmocní a závislí na těch druhých. Musíme jen najít svou vnitřní sílu. Začít více milovat a naplňovat sebe, najít svou hodnotu a radost ve svém životě, i když jsem sama.

Možná to bude chvíli trvat a nepůjde to snadno. Ale můžeme to zvládnout.

Naše síla není někde tam venku, je v nás

Naše síla není v těch druhých, nezávisí na tom, co udělají nebo neudělají. Je uvnitř nás samotných.

Vždyť strom, který má pevné kořeny nezdolá ani vichřice. A ani žádná loď se nepotopí, dokud se voda nedostane dovnitř. Myslete na to a opatrujte se.♥

Lenka Krůpová
Pomůžu vám uvést život do SOULADU a prožívat osvobozující VYROVNANOST a KLID, díky poznání a aktivaci potenciálu vaší DUŠE, práci s nastavením MYSLI a praktickým krokům v péči o TĚLO a zdraví. Ukážu vám SOUVISLOSTI vašich problémů, i jak to změnit při konzultacích a rozborech. Jsem autorkou 2 on-line kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům a Síla mysli .Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře