Až se on změní, pak já budu šťastná

“Kdyby on – byl, udělal, nedělal, změnil, měl.., tak já – bych byla v pohodě, spokojená, klidná, šťastná..”

Jak často uvízneme v postoji, že nejprve se musí změnit ten druhý. Že on musí nejdříve dělat něco, co já potřebuji, abych byla šťastná, a teprve AŽ potom, já budu. Jak často se o tom bavíme při konzultacích.

Jak to ale vypadá, když tento postoj zaujmu a zatvrzele si za tím stojím?

Jen čekám na jeho změnu, čekám, kdy už to pochopí a konečně mu to dojde, že se změnit musí. A když se tak neděje, tak přitlačím – zlobím se, vyčítám a obviňuju. Prostě tlačím. Ale šťastná nejsem. Jak bych mohla?

Přece ne-můžu, když ten druhý nedělá, co chci, co potřebuji. Navíc ne-můžu ovlivnit, jestli to vůbec udělá a kdy. Nebo jestli to bude dělat jen chvíli, a pak zase přestane. Ne-můžu s tím vůbec nic udělat.

Jsem bez-mocná.

Není divu, že se na druhého zlobím, když jsem mu odevzdala svou moc, moc ovlivňovat, jak se cítím.

A tak ztrácím čas čekáním na AŽ. A protože neumím (nebo ne-můžu?) být spokojená, tělo na můj postoj po čase reaguje ne-mocí.

Druhé změnit nemůžeme, a čím více se o to snažíme, tím více si připadáme bez-mocní, zklamaní nebo naštvaní.

Teoreticky to všichni víme a tolikrát jsme o tom četli nebo slyšeli. Přesto, když se to dotkne nás samotných, a obzvlášť, když to hodně bolí, myslíme si, že tohle je úplně jiný případ. Že toto je zcela jistě jiná situace. Bohužel není.

Pokud druhému odevzdám moc nad svými pocity a svým štěstím, pak budu závislá na jeho chování. Na tom, co on udělá. Budu bez-mocná a často jako na houpačce, protože nikdy nevím, jak se ten druhý zachová, co udělá.

Nikoho nemůžu přetvořit k obrazu svému, aby byl tím, kým chci, a jaký chci. A ani partnera jsme si nevybrali s tím, že ho později tak trochu předěláme. To, co nám totiž ukazuje, je ten nejlepší trénink pro nás. Něčemu nás učí, jen to pochopit, přijmout a změnit. Děje se tak kvůli nám, i když to tak vůbec nevypadá.

Jediný člověk, kterého změnit můžu, jsem jen já sama. Ale často se tím změní úplně všechno. Cesta ke spokojenosti a ke štěstí je vzít si svou moc zpátky. Moc rozhodovat o svém životě a o svých pocitech. Učit se být spokojená sama se sebou a mít se ráda, naplňovat sebe.

Musím najít ten vnitřní klid a rovnováhu v sobě. Potřebuji změnit své reakce, přístup a hledat jiné úhly pohledu. Ale vždycky mám právo volby! Můžu a nemusím. Každý máme své vlastní hranice, kde to ještě vydržíme, a kde už je to přes čáru. Kdy už cítíme, že takhle to dál nejde, a rozhodneme se něco změnit. Vše se děje ve správný čas.

Nemusím být ve vztahu, kde mi není dobře, a kde mi druhý ubližuje. Nemusím si nechat líbit jeho chování. Můžu z té situace odejít. Ale potřebuji pochopit, proč jsem takovou situaci potřebovala prožít. Co mi to ukazuje, a co se mám naučit. Abych věděla, co mám změnit a změnila to. Pak to už nebudu potřebovat prožít znovu.

Nemusím být bezmocná, zoufalá a závislá na chování těch druhých. Můžu najít svou vnitřní sílu a rovnováhu. Navzdory všemu a všem. Můžu milovat a naplňovat sebe, být sama spokojená a najít svou hodnotu. Najít radost ve svém životě, všímat si drobných maličkostí všedního dne a být za ně vděčná.

Možná to bude chvíli trvat a chvílemi to nepůjde snadno. Ale vždycky mám před sebou možnost volby. Můžu se rozhodnout, že to zvládnu!

Ta síla je totiž v nás! Ne tam venku.

Ne v těch druhých, v tom co udělají nebo neudělají. Ale uvnitř nás samotných.

Vždyť strom, který má pevné kořeny nezdolá ani vichřice. A ani žádná loď se nepotopí, dokud se voda nedostane dovnitř. Myslete na to a opatrujte se.♥

Lenka Krůpová
Mou vášní je diagnostika a poradenství v léčení nemocí a vztahů. Pomáhám lidem převzít zodpovědnost za svůj život, najít souvislosti těla a duše, pochopit poselství nemoci a žít spokojený život. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku o zdraví Nemoc jako odrazový můstek , Nehaste jen požáry, volte být zdraví a Rozlučte se s depresí a vztazích Tajemství šťastného vztahu , Žárlivost , Rozchod jako nový začátek , Jak být v pohodě s druhými lidmi a Jak přežít horší dny a najít lepší pocity a kurzu Měníme své myšlenky k lepším pocitům
Komentáře
 • Nemoc jako odrazový můstek

  Přijměte svou nemoc jako svého nejlepšího učitele a udělejte z ní svůj odrazový můstek.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Chci vědět o novinkách

  Pokud se Vám moje články líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Stanete se členy mé databáze a já Vás budu informovat o nových článcích.

 • Ebook Nehaste jen požáry, volte být zdraví
 • Ebook Tajemství šťastného vztahu
 • Ebook Žárlivost
 • Ebook Rozchod jako nový začátek
 • Ebook Rozlučte se s depresí
 • Ebook Jak přežít horší dny a najít lepší pocity
 • Ebook Jak být v pohodě s druhými lidmi
 • Doporučuji každé ženě tuto knihu
 • Doporučuji tuto knihu